2 Aralık 2021 Perşembe

Yolcu Tiyatro ve Lusavoriç Korosu’ndan “Gomidas” Gösterisi

Kumkapı Patriklik Merkez Meryem Ana Külliyesi’ndeki Vortvots Vorodman Kilisesi Patrik Mesrob II Kültür Merkezi, 12 Kasım Cuma akşamı, “Gomidas” gösterisine ev sahipliği yaptı.


“Yolcu Tiyatro”nun bu oyununu Ahmet Sami Özbudak yazıp yönetirken, Ersin Umut Güler süpervizörlüğünü yaptı. Oyuncu Fehmi Karaaslan’ın canlandırdığı “Gomidas”a 40 kişilik Lusavoriç Korosu, şefleri Hagop Mamigonyan yönetiminde eşlik ediyor ve “Gomidas”la bütünleşiyor.

85 dk süren ve izleyicilerin duygusal anlar yaşadığı gösteride, oyuncu Fehmi  Karaaslan’ın tek kişilik “Gomidas” performansı ve Lusavoriç Korosu’nun Gomidas eserleri ve efektlerle oyuna katkısı görülmeye değer.


Gomidas Vartabed, Osmanlı döneminde Kütahya’da dünyaya gelmiş, yolu Eçmiyadzin, İstanbul, Berlin ve Paris’e düşmüş; Ermeni, Anadolu ve dünya kültürüne derin izler bırakmış, müzikolog, besteci ve koro şefi bir rahip. Hem Anadolu’yu hem “Müzik Kutusu” dediği Ermenistan’ı çok iyi tanıyan, ilhamını bu topraklardan alan, “sesinin duyulduğu her yer deniz kıyısı olan” bu özel sesin, Gomidas’ın yolculuğu birçok trajik hikâyeyle şekilleniyor. 1915’te Ermeni aydınlarla birlikte İstanbul’dan sürülüşünün ardından hayatının son 18 yılını sessizliğe gömülerek geçirdiği akıl hastanesinde, yakın arkadaşının ona miras bıraktığı hayalî koyunun peşinden seslenerek kendi hayat hikâyesinde sıra dışı bir yolculuğa çıkartıyor seyirciyi.
Türkçe ve Fransızca sahnelenen oyunda seyirci dilediği versiyonu seçebiliyor.

SAT-7 TÜRK, oyunun yapımcısı Ersin Umut Güler, yönetmeni Ahmet Sami Özbudak, oyuncusu Fehmi Karaaslan ve Lusavoriç Korosu şefi Hagop Mamigonyan’dan oyunla ilgili görüşlerini aldı.

Salgın öncesi yine aynı mekanda sahnelenen oyun, yeni normalleşme koşullarında tekrar seyirci ile buluşuyor. Oyun 18-19 Aralık tarihlerinde Türkçe, 17 Aralık tarihinde Fransızca olarak oynanacak.

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi