3 Haziran 2023 Cumartesi

Yunanistan’da Tren Kazası: Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 46’ya Yükseldi

Yunanistan’da yolcu treni ile yük treni çarpıştı. Kazada 46 kişi yaşamını yitirdi. Olayın ardından Yunanistan Ulaştırma Bakanı Kostas Karamanlis istifa ederken, ülkede 3 günlük ulusal yas ilan edildi.

Larisa kentinin kuzeyindeki Tempi bölgesinde yolcu treni ile yük treninin çarpıştı. Çarpışma sonucu yolcu treninin bazı vagonları raydan çıktı ve ön vagonları yandı.

Kaza sırasında çıkan yangını itfaiye ekiplerinin söndürmesiyle başlayan çalışmalarda 46 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

Onlarca kişinin yaralandığı kazada yaklaşık 20 kişinin ise kayıp olduğu tahmin ediliyor.

Yunan Devlet Televizyonu ERT’in haberinde, kazada yaralanan 57 kişinin tedavisinin sürdüğü kaydedildi.

Kaza sırasında çıkan yangın nedeniyle arama kurtarma çalışmalarında ve enkazdan çıkarılan bazı cesetlerin tanınmasında zorluk yaşanırken, kayıp aileler DNA testi için örnek verdi.

Yolcu treninin Atina’dan Selanik’e gitmekte olan 346 kişiyi taşıdığı bildirildi.

YOLCULARIN ÇOĞU ÖĞRENCİLERDEN OLUŞUYORDU

Yetkililer, yolcuların birçoğunun hafta sonu karnaval kutlamalarından sonra evlerine dönen öğrenciler olduğu açıklandı.

İSTASYON ŞEFİ GÖZALTINDA

Yunan medyasında polis kaynaklarına dayandırılan haberlerde, kazayla ilgili gözaltına alınan nöbetçi istasyon şefinin, “Yanlış yaptım ve yolcu trenini Katerini’den gelen ticari trenle aynı hata gönderdim.” dediği belirtildi.

Sağlık Bakanı Thanos Plevris, Larissa Genel Hastanesi önünde yaptığı açıklamada bakanlığın önceliğinin yaralıları tedavi etmek ve sevdiklerini kaybeden ailelere destek olmak olduğunu söyledi.

Plevris, “Yakınlarını desteklemek için psikologlarımız var. Bu ebeveynler ve aileler için dehşet verici bir süreç. Zorluklara rağmen kimlik tespitini mümkün olduğunca hızlı yapmaya çalışacağız” dedi.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, ölümcül kazanın meydana geldiği yeri ziyaret etmek üzere yola çıkarken yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hayal bile edilemeyecek bir trajediyle karşı karşıyayız. Özellikle genç insanların yasını tutuyoruz.”

ULAŞTIRMA BAKANI İSTİFA ETTİ

Yunanistan Ulaştırma Bakanı, Kostas Karamanlis en az 38 kişinin öldüğü kazanın ardından istifa ettiğni duyurdu.

YUNAN SİYASETÇİLERDEN KAZAYA TEPKİLER

Ana muhalefet lideri Syriza lideri Alexis Tsipras, “Düşüncelerimiz haksız yere ölen insanlarla birlikte. Kurbanların ailelerine başsağlığı ve yaralılara destek diliyoruz.” dedi.  

Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri Dimitris Koutsoumpas yaptığı açıklamada, “Bugün, Tempi’de meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölümüyle sonuçlanan eşi benzeri görülmemiş tren kazası nedeniyle tarifsiz bir kederin yanı sıra, insan hayatlarının bu trajik şekilde nasıl kaybedilebildiğine dair öfkenin de yaşandığı bir gün. Bu trajedinin nedenlerinin hiçbir şey saklanmadan ya da örtbas edilmeden eksiksiz bir şekilde soruşturulmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. (Reuters, AA)

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi