21 Nisan 2021 Çarşamba

Yunanistan’ın En Büyük Mülteci Kampında Yangın

Yunanistan’ın en büyük sığınmacı kampı Moria’da dün gece yangın çıktı. Bilinmeyen bir nedenle başlayan yangının sebebiyle ilgili bir açıklama yapılmadı. Yangında ölen veya yaralananın olmadığı belirtildi.

Geçen hafta içerisinde ilk koronavirüs vakasının tespit edildiği bundan günler sonra önceki gün 10 kişide daha koronavirüs tespit edilen Moria mülteci kampında dün gece yangın başladı.

Ülkenin en büyük üçüncü adası olan Midilli’de bulunan mülteci kampında gece saatlerinde yangın çıktı. Midilli’deki kampın kötü koşulları ve Kovid-19 hastası mültecilerin adaya getirilmesini protesto eden mülteciler tarafından başlatıldığı düşünülen yangın büyük korku yaratırken binlerce insan alevlerden kaçmak zorunda kaldı.

2.800 insan kapasiteli mülteci kampında 12.600 insanın kaldığı açıklanırken olayla ilgili soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Başbakan Miçotakis acil bir bir toplantı çağrısında bulunurken yangında ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi. Adada OHAL ilan edildi.

“POLİS ÇIKIŞLARI ENGELLEDİ”

Sabah saatlerinde mülteci kampındaki yangının etkisi gözler önüne serildi. Salı gece yarısı başlayan yangının ardından sabah saatlerinde bazı mülteciler eşyalarını kurtarmak için alana tekrar girdi. Göç ve Mülteci Bakanlığı yetkilisi Manos Logothetis, “Moria kampı büyük ihtimalle tamamen yok edildi” açıklamasını yaptı.

COVID-19’U SOMALİLİ KİŞİ GETİRDİ

Kampta şu ana kadar bin kişiye Covid-19 testi yapılırken, ilk vaka ise geçtiğimiz hafta tespit edilmişti. Kamp kapasitesinin 2 bin 800 kişi olmasına rağmen 12 bin 600 kişiye ev sahipliği yaparken, test sonuçlarını gelmesi ile vaka sayısının artmasından korkuluyor. Moria’da vakaların başlaması ile 14 günlük karantina uygulaması başlatıldı.

Moria’ya koronavirüsün Temmuz ayında sığınma hakkı verilen 40 yaşındaki Somali uyruklu bir kişi ile geldiği tahmin ediliyor. Göç Bakanlığına ait verilere göre Somalili adam kamptan ayrılarak başkent Atina’ya gitti fakat iş bulamadığı için Moria’ya geri döndü.

Öte yandan Sakız Adası’nda bulunan Vial isimli mülteci kampında ise geçtiğimiz ay 5 kişide koronavirüs tespit edilmiş ve kamp karantina altına alınmıştı. Karantina tedbirleri sayesinde salgın durdurulmuştu.

23 Nisan’da Sokağa Çıkma Kısıtlaması

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine ''23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması'' konulu genelge gönderdi. ''23 Nisan Ulusal Egemenlik...

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi