11 Ağustos 2022 Perşembe

Yüzlerce Kişi, Kapatılan Kilisenin Dışında Toplandı

Polisin koronavirüs kısıtlamalarını ihlal ettiği gerekçesiyle binayı kapatmasının ardından, Kanada’daki bir kilisenin önünde yaklaşık 400 kişi toplandı.

Alberta’daki Grace Life Kilisesi, yüz yüze hizmet verirken kapasite ve sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle bu ayın başlarında resmen kapatıldı. Kilisenin lideri pastör James Coates, kısıtlamalara uymadığı için 35 gün hapis yattıktan sonra geçtiğimiz günlerde 1.000 poundun üzerinde para cezasına çarptırıldı.

”Pastör James Costes’i Serbet Bırakın”

Pazar günü, polis tarafından barikat kurulan ve çitlerle çevrilen kilisenin dışında yüzlerce kişi toplandı. İlahi söyleyen ve Kutsal Kitap okuyan protestocular, ‘Komünizmi durdurun’ ve ‘Zorbalığa Artık Yeter’ yazılı pankartlar taşıdı.

Pastör Coates ve Grace Life Kilisesi’ni temsil eden Anayasal Özgürlükler Adalet Merkezi (JCCF), Protestoya katılanların kiliseye üye olmadıklarını belirten bir açıklama yayınladı. JCCF yaptığı açıklamada, ‘‘Grace Life Kilisesi, Alberta’daki kiliseleri tamamen açmaya yönelik halkın desteğini gösteriyor. Grace Life Kilisesi cemaati, 11 Nisan 2021 Pazar günü Kilise binasının yakınında gerçekleşen protestoya katılmadı. Grace Life Kilisesi’nin kapatılması kamuoyunda ciddi bir öfke yarattı ve büyük bir kalabalığın tek bir yerde toplanmasına neden oldu. Anayasaya göre, Alberta halkı, bir araya gelme ve ibadet etme hakkına sahiptir. Bu bilim dışı, gerekçesiz ve keyfi karantina önlemlerine son vermenin zamanı geldi’’ ifadelerinde bulundu.

Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP) ise, ‘‘RCMP, temel barışçıl toplanma ve ifade özgürlüğünü korumak, tüm vatandaşların güvenliğini artırmak, yasaları uygulamak ve barış ve düzeni sağlamak için gerekli önlemleri kullanıyor. Herkesin barışçıl ifade özgürlüğüne sahip olduğu kabul edilirken; kamuoyu, yerel halk ve işletmelerin güvenli bir çevre hakkına sahip olduğu da kabul edilmelidir’’ açıklamasında bulundu.

Alberta Sağlık Hizmetleri, kilisenin kısıtlamalara uyacağını kanıtlayana kadar kapalı kalacağını söyledi.

Papa, Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Başkanı ile Görüştü

Papa Françesko, Patrik Kirill’le görüşmesi öncesinde Rus Ortodoks Kilisesi’nin güçlü önderlerinden Moskova Patrikhanesi Dış Kilise İlişkileri Dairesi...

Çin Nüfusu 2025 Yılına Kadar Azalmaya Başlayacak

Dünyanın en kalabalık ülkesi konumunda bulunan Çin’in nüfus artış hızının her geçen gün azaldığı ve 2025 yılı...

Gençler, Yoksullukla Mücadele Ediyor

Geçen yıl 16-25 yaşındakilerin neredeyse yarısı, yaşam maliyetlerinin artışı nedeniyle yatağa aç girdi. Evsizleri destekleyen bir yardım...

Kiliseler İklim Değişikliğiyle Mücadele Ediyor

Çevreyi korumak için çalışan Hristiyan yardım kuruluşu, İngiltere ve Galler'de iklim değişikliğiyle mücadele eden 5 bin'den fazla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi