fbpx
23 Mayıs 2024 Perşembe

Yüzlerce Kişinin Ölümüne Neden Olan Kiliseler Kapatıldı

Kenya’da bir pastörün cemaatini İsa Mesih ile buluşmaları için açlığa zorlaması üzerine yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Hükümet, vatandaşları aşırılıklardan korumak için beş kiliseyi kapattı. 

2003 yılında ”Son Zamanlar” mesajıyla kurulan ve Kenyalılar tarafından Shakahola tarikatı olarak bilinen Uluslararası İyi Haber Kilisesi’nin kapatıldığı açıklandı. Bu yılın başlarında yetkililer, grubun lideri olan Mackenzie’nin takipçilerini ölüm orucu tutmaya zorladığını öğrendi. Mackenzie’ye itaat edenler hayatını kaybetti ve cesetleri ormana gömüldü. Ağustos ayına gelindiğinde ”Shakahola ormanı katliamı” olarak adlandırılan olayda ölenlerin sayısı 427’ye ulaştı. 

Mackenzie, Nisan ayında gözaltına alındı. 8 Ağustos’ta mahkeme, soruşturmanın tamamlanabilmesi için polisin Mackenzie’yi 47 gün daha gözaltında tutmasına izin verdi.

Mackenzie, terörizmin yanı sıra çocuklara karşı şiddet, adam kaçırma ve cinayet suçlamalarıyla karşı karşıya. Kurbanların çoğu açlık nedeniyle hayatını kaybederken, diğerlerinin öldürüldüğü tahmin ediliyor. Güvenlik güçleri, kara para aklama, intihara yardım ve radikalleşme şüphesiyle soruşturduğu Pastör Ezekiel Odero’ya ait olan kiliseyi de kapattı. Nairobi’deki Theophilus Kilisesi de tarikat faaliyetlerine karıştığı şüphesiyle kapatıldı.

Batı Kenya’daki Kisumu Başepiskoposluğu’ndan Rev. Joachim Omollo Ouko, ‘‘Bu kiliseler Rab’bin buyruklarından tamamen uzak. Yeni yeni ortaya çıktıklarını görüyoruz. Liderlerinin hangi ilahiyat okullarına gittiğini bilmiyoruz. Sadece yüceltilmek istediklerini görüyoruz’’ dedi. 

53 milyonluk nüfusun çoğunluğu Hristiyan olan Kenya’da yaklaşık 4 bin kayıtlı kilise bulunuyor. Ancak ülke son yıllarda kiliselerin ve dini hareketlerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla karşı karşıya kaldı. Hükümet, halkın ibadet ve din özgürlüğünü çiğnememek adına gerekli müdahaleyi yapamadı. Redeemed Gospel Kilisesi liderlerinden Episkopos Lembert Mbela, ‘‘Ülkede bu tür tehlikeli doktrinlerin propagandasını yapan çok kişi var’’ dedi.

Mayıs ayında Devlet Başkanı William Ruto, dini örgütlere yönelik yasal ve düzenleyici yönetimi gözden geçirmek ve ülkede aşırılık yanlısı grupların büyümesine izin veren yasal boşlukları tespit etmek üzere görev gücü oluşturduğunu duyurdu.

Kenya Ulusal Kiliseler Konseyi Genel Sekreteri Canon Chris Kinyanjui, ‘‘Görev gücünün Shakahola’da yüzlerce Kenyalı’nın üzücü bir şekilde ölümü üzerine kurulduğunun farkındayız’’ dedi. Kinyanjui, ayrıca güvenlik güçlerini kendilerine sunulan raporlara göre hareket etmemekle suçladı. (CT)

Batı, Filistin Halkının Çektiği Acılara Karşı Duyarsız Değil

Gazze'ye yönelik acımasız saldırılar, Batı'da Filistin halkının çektiği acılara karşı duyarsızlığa son verdi. Çok uzun bir süre boyunca...

Yeruşalim’de Adalet ve Barış için Dualar Edildi

Yeruşalim’de Filistinli Hristiyanların yaşadığı bölgede yer alan Beit Sahour Cemaati'nin Saint Mary Alphonsine bahçesinde, 19 Mayıs Pazar...

Kiliseye Zarar Veren Kişi için İnananları Dua etmeye Çağırdı

'Hristiyan olmak budur' Peder, grafitiler çizerek kilise binasına zarar veren kişi için dua edilmesini istedi.  Amerika Birleşik Devletleri'nin...

İklim Değişikliğinin Etkileri Üzerine Fotoğraf Sergisi Açıldı

Aziz Petrus Meydanı'nda, iklim değişikliğinin etkilerini anlatan ve Tanrı'nın yaratıcı işlerini gösteren ‘Değişiklikler’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Dicastery...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi