2 Mart 2021 Salı

Zimbabve’de Katolik Episkoposlar Gıda Yardımı Talebinde Bulundu

Zimbabve’de Katolik Episkoposlar ülkeye gıda yardımı taleplerini yineledi. Acil yardım gelmezse yaklaşık 8 milyon insan açlıktan hayatını kaybedebilir.

Ülkenin başkenti Harare’de düzenlenen Zimbabve Katolik Episkoposlar Konferansı’nda (ZCBC) Zimbabve Başpiskoposu Robert Christopher Ndlovu, yaklaşık 8 milyon kişinin açlık nedeniyle hayatını kaybedeceğini söyledi. Ülkedeki kuraklık ve ekonomik çöküş, gıda güvensizliğine yol açan önemli faktörlerden bazıları.

Başepiskopos Ndlovu, 2020 yılında ülkede ciddi gıda sıkıntısı nedeniyle yaklaşık sekiz milyon insanın yardıma muhtaç olacağını tahmin eden Dünya Gıda Programı’nın raporunu doğruladı.

Başepiskopos gıda güvensizliğinin sadece kırsal alanları değil, kentsel toplulukları, okula giden çocukları, yeni doğan bebekleri, anneleri ve mültecileri de etkilediğini söyledi. ‘‘Bu gıda güvensizliği kentsel ve kırsal toplulukları etkileyecek. Okula giden milyonlarca çocuk, mülteciler ve yoksul kesim, bu kuraklığın ciddi etkilerine maruz kalacak. Hastanelerimizdeki sağlık koordinatörlerimiz yeni doğmuş bebeklerden bazılarının sağlıklı olmadığını söylüyor. Anneleri günde sadece bir kez yedikleri için yeterli anne sütü üretemiyor. Bu durum çocuğun gelişimini ve büyümesini etkiliyor’’ dedi.

Episkoposlar, Caritas Zimbabve aracılığıyla 1 milyon doların üzerinde para toplamayı hedefliyor. Başepiskopos Ndlovu, ‘‘Talebimiz Zimbabve’de yaşayan her ırktan, dinden ve kültürden insanlar için. Hedefimiz çocuklar, kadınlar ve HIV ile yaşayanlar da dahil olmak üzere açlık çeken milyonlarca insanın hayatında bir fark yaratmak için yeterli gıda yardımını sağlamaktır” açıklamasında bulundu.

Başepiskopos ayrıca Caritas Zimbabve aracılığıyla Zimbabve’deki Katolik Kilisesi’nin şu ana kadar 200 Bin ABD doları topladığını ve muhtaç bölgelere dağıtımın devam ettiğini söyledi. (vaticannnews)

Normalleşme Kararları Açıklandı

Son dakika haberine göre, tüm Türkiye’de gözler, bugünkü ‘yerinde karar’ döneminin ilk kabine toplantısına çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep...

İskenderun’da ‘Haç Yolu’ İbadeti

İsa Mesih’in dirilişinin kutlandığı ‘Paskalya (Diriliş) Bayramı’ öncesinde, Mesih’in çarmıha gerilerek Kudüs’teki Golgotha Kayası'ndaki ölümünün anıldığı ‘Kutsal...

Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybedenlerin Anısına Çan Çalındı

ABD Washington Ulusal Katedrali, COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden yaklaşık 500bin Amerikalının anısına 12 tonluk çanı 500 kez...

SAT-7 TÜRK’s Visit to Armenians of Turkey Patriarch Sahak II

On February 26, Friday, SAT-7 TURK Executive Director Melih Ekener, Program Manager Cüneyt Arikan, Social Media Manager...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi