21 Nisan 2021 Çarşamba

Zirve Davası sanığı Gelegen’in iddialarına sert tepki

Protestan Kiliseler Derneği, bugün Akşam gazetesinde yayımlanan Zirve Davası sanıklarından Levent Ercan Gelegen ile yapılan bir röportajda yer alan ifadelerle ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklamanın tam metnini yayınlıyoruz:

8 Ekim 2014 Çarşamba günü Ahmet Dinç’in Akşam gazetesindeki yayımlanan, Malatya Zirve Davası sanıklarından Levent Ercan Gelegen ile yaptığı söyleşide, Kurtuluş Kiliseleri Derneği Başpastörü İhsan Yinal Özbek ve Türkiye Protestan toplumu, bazı üyeleri ve bir dönem Derneğimizin hukuk danışmanlığını yapmış Sayın Orhan Kemal Cengiz hakkında asılsız iddialar gerçekmiş gibi sunulmuştur. Söz konusu iddialar tamamı ile gerçek dışıdır.  Bir karalama ve bilgi kirliliğidir. 

Kurtuluş Kiliseler Derneği Başpastörü İhsan Yinal Özbek’in, Protestan Kiliseler Derneği’nin, ve Sayın Orhan Kemal Cengiz’in haber içeriğinde iddia edilen grup ile iddia edildiği şekilde hiç bir ilişkisi olmamıştır. Malatya Zirve Yayınevi Cinayetlerinin işlendiği dava devam etmektedir. Gazetede söyleşisi yayınlanan Levent Ercan Geleğen ve onunla birlikte yargılanan şüpheliler Malatya zirve yayınevi cinayeti davasında yine bu tip bilgi kirliliği yarattıkları için yargılanmış ve yargılanmaktadırlar.

Protestan Kiliseler Derneği olarak cinayetlerle ilgili tüm karanlıkların aydınlatılması, görünen ve gizlenen tüm suçluların ortaya çıkarılarak adil  bir şekilde yargılanması beklentisi içindeyiz. Bunun dışındaki tüm bilgi kirliliğinin davayı karartmak ve uzatmak için bir girişim olarak nitelendirmekteyiz.

Söz konusu haberle ilgili hukuki haklarımızın da sdernekaklı olduğunu, gereken girişimde bulunabileceğimizi de ifade ederiz.

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi