18 Nisan 2021 Pazar

Nijerya’da Beş Hristiyan İnfaz Edildi

Release International’ın haberine göre, aşırılık yanlısı militanlar Noel döneminde Nijerya’da beş Hristiyanı infaz etti. Katliamın sorumluluğunu IŞİD’in Nijerya kolu olan ISWAP adlı terörist grup üstlendi.

Militanlar, ölümlerin dünyanın her yerindeki ve Nijerya’daki Hristiyanlar için bir uyarı olduğunu söyledikleri video yayınladı. Şehit edilen beş Hristiyanın, Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Adamawa Eyaleti, Garkida kasabasından Noel Günü’nde kaçırılan 11 kişi arasında olduğu anlaşıldı.

Hristiyanlar infaz edilmeden önce elleri arkadan bağlı ve diz çökmüş şekilde kayda alındı. Kurbanların tamamı erkekti ve öldürülmeden önce isimlerini belirtmeleri istendi. Morning Star News, isimlerini Uka Joseph, Sunday, Wilson, Joshua Maidugu ve Garba Yusuf olarak belirten kurbanların son sözlerinin ‘Ben bir Hristiyanım’ olduğunu bildirdi.

Trajik olay, Nijerya’da 2019 Noel Günü’nde 11 Hristiyan yardım görevlisinin infaz edilmesini hatırlattı. Bu yıl Garkida kasabasına düzenlenen saldırıda militanlar kiliseleri, evleri, dükkânları ve hastaneleri ateşe verdiler.

Paul Robinson

Release International Genel Müdürü Paul Robinson, Hristiyanların yaşadıkları bu son zulmün sadece Hristiyan oldukları için gerçekleştiğini belirtti. Robinson, ‘‘Boko Haram ve ISWAP, Hristiyanları öldürme sözü verdi. Silahlı Fulani militanları, kuzeydeki Hristiyan köylüleri yerlerinden ediyor’’ ifadelerinde bulundu.

Release International’ın ortakları ülkede soykırım yaşandığı konusunda uyarıda bulundu. Yayın ortağı Hassan John, Nijerya hükümetini Hristiyanlara yönelik şiddeti durdurmadığı için eleştirerek, ‘‘Hükümet, kasten veya ihmal yoluyla katliamı görmezden geliyor’’ dedi. (CT)

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

“Dünya Yaşamı İçin Ekümenik Okumalar” Semineri Gerçekleşecek

Amerika Yunan Ortodoks Başpiskoposluğu, Ulusal Kiliseler Konseyi, Graymoor Ekümenik ve Dinler Arası Enstitüsü ve Kilise Araştırmaları Ağı...

Çin’de, Ev Kiliselerine Yönelik Baskı Artıyor

Çin Komünist Partisi, yasadışı ev kiliselerinde ibadet eden milyonlarca Hristiyanı ilgilendiren bir kategori olan, ‘yasadışı sosyal örgütlerden’...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anılacak

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Hristiyan içerikli kitap dağıtımı yapan Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi