2 Aralık 2021 Perşembe

Papa Françesko: ‘‘Çocuk İstismarı, Bir Tür Psikolojik Cinayettir’’

Papa Françesko, Cumartesi günü çocuk istismarıyla mücadele eden Meter Derneği’nden bir heyetle görüştü. 

Papa, aileleri, eğitim ve kamu kurumlarını ‘psikolojik cinayet’ olarak tanımladığı çocuk istismarı ve pedofili sorunlarıyla yeniden kararlılıkla mücadele etmeye çağırdı. Papa Françesko, Meter Derneği’nin 50 üyesine ‘‘İnsanlarda sağlam bir vicdan oluşturmak, istismar ve sömürü kültürünü ortadan kaldırmak için çalışmalarınıza tereddüt etmeden ve eğitim yönüne özen göstererek devam edin’’ dedi.

İtalya’nın Sicilya kentinde 1989 yılında Peder Fortunato Di Noto tarafından kurulan Meter Derneği, çocuk istismarı ve pedofiliye karşı çocuk haklarını savunmakta.

İyi Samiriyeli

İstismara uğrayan ve kötü muameleye maruz kalan çocukların savunulmasında grubu destekleyen herkese teşekkür eden Papa Françesko, Meter üyelerinin ‘Kilise’nin en küçüğüne ve en savunmasız olanına sevgisini görünür kılmaya katkıda bulunduklarını’ ve grup üyelerinin İyi Samiriyeli gibi çocuklara saygı, yakınlık, merhamet ve şefkatle ulaştıklarını, onları teselli ettiklerini ve koruduklarını söyledi.

Papa, Meter Derneği’ni özellikle sıkıntılı ve zor zamanlarda ‘bir ev, karşılama, barınma, merhamet, şefkat ve tipik bir aile sıcaklığıyla bakım yeri’ olarak tanımladı. Papa Françesko, ‘‘Yetişkinlerin bencilliğiyle masumiyetleri ihlal edilen veya köleleştirilen birçok çocuğa yuva oldunuz ve şimdi buradasınız’’ dedi. Papa, grup üyelerini mağdurlara umut verme ve kurtuluş yolunda onlara yardım etme görevlerinde teşvik etti. 

Papa, özellikle internet ve sosyal medyada devam eden çocuk istismarı sorunu nedeniyle çalışmaların önemine dikkat çekti ve sorunun kamu kurumları tarafından kararlılıkla çözülmesi gerektiğini ve aileler ile eğitimcilerin bu konuda daha fazla farkındalığa ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Çocuk istismarını bir tür ‘psikolojik cinayet’ olarak nitelendiren Papa Françesko, okullar, eğlence ve kültür kurumları ve dini kuruluşlar gibi toplumun çeşitli alanlarında çocuk istismarını kınamanın ve önlemenin bir görev olduğunu söyledi. Ayrıca pedofili kurbanlarına etkili yardımın yapılabilmesi için özel önlemler alınması gerektiğini belirtti.  

Meryem Ana, Derneğin Rehberi

Papa, Meter Derneği’nin logosundaki büyük ‘M’ harfinin rahim, karşılama, koruma ve küçükleri kucaklama düşüncelerini hatırlattığını söyledi. İçerideki 12 yıldınız ise, İsa Mesih’in ve tüm insanların annesi olan Meryem Ana’nın tacının sembolü olduğunu belirtti. 

Papa Françesko, ‘‘Meryem Ana, bizler için bir model ve rehberdir. Bizleri özgürlüğü elinden alınmış ve şiddete uğramış çocukları sevmeye teşvik ediyor’’ dedi. Sonuç olarak Papa, grup üyelerini, gönüllüleri ve işbirlikçileri yanlış anlaşılmalar ve zorluklar karşısında cesaretlerini kaybetmeden azimle ilerlemeye çağırdı. (Vaticannews)

 

Papa Françesko, Kıbrıs Ziyareti’ne Başlıyor

Katolik Kilisesi lideri ve Vatikan devlet başkanı Papa Françesko’nun, 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği Kıbrıs Rum Kesimi ve...

Omicron Varyantı Dünyada Baskın Hale Geliyor

Güney Afrika’daki sağlık yetkilileri, Omicron varyantının ülkedeki Covid-19 vakalarında "endişe verici" bir artışa neden olduğunu ve vaka...

Ünlü Oyuncu, Tüm Başarısının İnancına Bağlı Olduğunu Söyledi

‘Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar’ ile sinemalara geri dönen ünlü aktör Will Smith, vaiz ve yapımcı DeVon Franklin...

Amerikalıların Yüzde 58’i Kutsal Kitap’ta Tanımlandığı Şekliyle Tanrı’ya İman Ediyor

Pew Araştırma Merkezi tarafından 20-26 Eylül tarihlerinde 6.485 ABD'li yetişkin arasında yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların çoğu, Kutsal...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi