25 Şubat 2021 Perşembe

Ürdün Nehri’nde 54 Yıl Sonra İlk Pazar Ayini Gerçekleştirildi

Altı Gün Savaşı’ndan kalan binlerce mayının temizlenmesine yönelik büyük bir projenin ardından Ürdün Nehri kıyılarında bulunan kilise, yeniden ibadete açıldı.

Küçük bir grup ile Katolik Kilisesi’nden rahipler, Vaftizci Yahya Şapeli’nde ayin düzenledi ve Vaftiz Bayramı’nı kutladı. 54 yılın ardından ilk kez Pazar ayini düzenlendi.

Peder Mario Hadchity

Katolik Kilisesi’nden Peder Mario Hadchity, ‘‘Bu özel günde, Tanrı’nın yardımıyla, yarım asırdan fazla bir süre sonra Kutsal Topraklar’daki Vaftizci Yahya Kilisesi’ne geri dönebildiğimiz için çok mutluyuz. Gelen herkesin Tanrı’nın lütfuyla karşılaştığı bir yer olsun’’ ifadelerinde bulundu.

Kilise, Şeria Nehri boyunca popüler bir vaftiz yeri olan Qasr al Yahud’da yer alıyor. Ürdün Vadisi’ndeki bu bölge İsraillilerin Vaat Edilen Topraklara geçtiği, İlyas peygamberin göğe alındığı ve İsa’nın vaftiz edildiği yer olarak bilinmekte.

Fransisken rahipleri 17. yüzyılda bölgeye göç etmeye başladı. Arazi satın alıp kiliseler ve manastırlar inşa ettiler. Bu durum rahiplerin 1967’de Altı Gün Savaşı’nın patlak vermesinin ardından bölgeyi terk etmek zorunda kalmasıyla sona erdi. Qasr al Yahud savaş alanına döndü ve toprağın altına binlerce mayın gömüldü.

İsrail, Altı Gün Savaşı’nda bölgeyi Ürdün’den geri aldığında, hükümet ziyaretçilere yönelik potansiyel tehlike oluşturabileceği endişesiyle alanı kapalı bir askeri bölge olarak çevreledi.

2016 yılında İsrail, Birleşik Krallık merkezli bir mayın temizleme kuruluşu olan British HALO Trust’ın yardımıyla mayınları titizlikle temizlemeye başladı. Ekim ayında, Kutsal Topraklar Fransisken Gözetim Kurumu bölgedeki kiliselerin ve manastırların mülkiyetini geri almayı başardı. Peder Françesko Patton, çalışmada emeği geçenlere teşekkür ederek, ‘‘Elbette bu yıl koronavirüs nedeniyle yerel Hristiyanlar ve hacılar ile kutlama yapmak imkânsız, ancak buranın her yıl milyonlarca ziyaretçisi olan bir bölge olduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle bizim için yeni bir sezonun başlangıcı’’ ifadelerinde bulundu.

Avrupa Kiliseleri, Oruç Dönemi’nde Salgın Kurbanları İçin Dua Ediyor

Kül Çarşambası'ndan itibaren ve Oruç Dönemi boyunca, Avrupa kıtasının Episkoposluk Konferansları Başkanları inanlıları koronavirüs salgını kurbanları için...

Covid-19 Aşısı Olan En Yaşlı Kişi 111 Yaşında

ABD'li 111 yaşındaki Maria Aulenbacher, 1918 yılındaki İspanyol gribi salgınından kurtulmasının ardından, sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde Covid-19...

Salgında ‘Komple Teorilerine’ İnananların Sayısı Arttı

Uluslararası düzeyde yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre, yeni tip koronavirüs, insanların büyük bir kısmını eğitim düzeylerinden...

‘Vaka Oranı 100 Binde 35 Olan İllere Gevşeme Yok’

NTV Habere göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın duyurduğu kademeli gevşemede detaylar belli oluyor. İlk gevşeme 100 binde...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi