19 Nisan 2021 Pazartesi

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen’de, “zamanın daraldığı” uyarısı yaparak, büyük çaplı bir kıtlığın barış fırsatını ortadan kaldıracağını söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunduğu bilgilerde, hızla kıtlığa sürüklenen Yemen’de aşırı derece yetersiz beslenmeye maruz kalanların sayısının rekor seviyelere ulaştığını belirtti.

Mark Lowcock

“5 yaş altı 400 bin çocuk aşırı derecede yetersiz besleniyor, bu çocuklar son haftaları, son aylarında. Karınları şişmiş, bacakları zayıflamış ve bakışları boş çocuklar açlıktan ölüyor” diyen Lowcock, Yemen’de 5 milyonu kıtlığın eşiğinde 16 milyondan fazla kişinin açlık çektiğini vurguladı.

Kıtlığa sürüklenen Yemen’de “zamanın daraldığı” uyarısı da yapan Lowcock, “Yemen’de büyük çaplı bir kıtlık başlarsa, barış fırsatı ortadan kalkar” değerlendirmesinde bulundu. Lowcock ayrıca, Yemen’deki insani yardım operasyonları içinse 2021’de 4 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler, Yemen’deki insani kriz için 1 Mart’ta sanal uluslararası üst düzeyli yardım konferansı düzenleyecek.

YEMEN’DEKİ ÇATIŞMALAR, HUSİLERİN MARİB’E SALDIRISIYLA TIRMANIŞA GEÇTİ

Martin Griffiths

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ise ülkedeki çatışmaların Husilerin Marib’e saldırısıyla tırmanışa geçtiğine dikkati çekti.

Marib’e saldırıların durması gerektiğinin altını çizen Griffiths, özellikle yerinden edilen Yemenlilerin kaldığı kamplara ulaşan çatışmaların milyonlarca sivilin hayatını tehlikeye attığı uyarısında bulundu.

Yemen’deki krize son vermek için uluslararası desteğe ihtiyaç olduğunu belirten Griffiths, taraflara da ülke genelinde ateşkes çağrısı yaptı.

YEMEN’DEKİ İNSANİ KRİZ, KORKUNÇ BOYUTLARA ULAŞTI

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz, korkunç boyutlara ulaştı. Birleşmiş Milletler’e göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de, nüfusun yüzde 80’i insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen’de yaklaşık 6 yıldır süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi