9 Mayıs 2021 Pazar

Yüzlerce Pakistanlı Hristiyan, Evlerini Terk Etmek Zorunda Kaldı

Pakistan’da bir pastörün sosyal medya hesabı üzerinden dini içerikli paylaşımda bulunması üzerine yüzlerce Pakistanlı Hristiyan, Noel öncesi evlerini terk etmek zorunda kaldı. 

Uluslararası Hristiyan Kuruluşu (ICC), Lahor’un Charar mahallesindeki Hristiyan ailelerin pastör Raja Waris’in 22 Aralık’ta Facebook paylaşımının ardından evlerini terk etmek zorunda kaldığını duyurdu. Yerinden edilmiş Hristiyanlardan biri olan Saleem Khokhar, ICC’ye verdiği demeçte, ‘‘Pastör paylaşımı için özür diledi ve sorun ertesi gün çözüldü’’ açıklamasında bulundu. Buna rağmen pastör ve ailesi aşırılık yanlılarının tehditlerine maruz kaldı. 

Öfkeli gruplar bölgedeki Hristiyanları protesto etmeye devam ediyor. Yerel kaynaklar, pastörün öldürülmesinin istendiğini bildirdi. Waris, daha önce Pakistan’ın küfür yasalarından herhangi birini ihlal etmekle suçlanmamıştı.

Khokhar, ‘‘Hristiyanların evlerinin yakılmak istenmesi öğrenilince durum tehlikeli bir boyut kazandı. Bundan dolayı, Hristiyanlar mahalleyi terk etmek zorunda kaldı. Sevinç ve kutlama zamanı olmalıydı. Ancak evlerimizden ayrılıyoruz, akrabalarımıza ve arkadaşlarımıza bizleri evlerine almaları için ricada bulunuyoruz. Hiçbirimiz bu durum hakkında iyi hissetmiyoruz’’ ifadelerinde bulundu. 

Polis memurları, Hristiyanları ve mahallelerini güvende tutmak için yerel yönetim tarafından görevlendirildi. ICC, yalnızca Lahor’daki 623 kilise ve Hristiyan yerleşimi için 5 bin kişinin görevlendirildiğini belirtti. Hükümet yetkilileri de Noel sırasında birkaç kiliseyi ziyaret ederek Hristiyanlara desteklerini ifade etti. 

CBN News’in bildirdiği gibi, Pakistan’da dine hakaret suçlamaları oldukça yaygın. Bu tür suçlamalar oldukça kışkırtıcı ve kalabalık linç olaylarını, kanunsuz cinayetleri ve kitlesel protestoları tetikleme potansiyeline sahip. Pakistan’da en az 24 Hristiyan küfür suçlaması nedeniyle tutuklu. 

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu (USCIRF), dine hakaret yasalarının tüm dünyada şaşırtıcı derecede yaygın olduğunu belirtti. (cbn)

Patrik Sahak II’den Anneler Günü Mesajı

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, Anneler Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Patrik Sahak II, kendi sosyal medya...

“Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü” Türkiye’ye Verildi

Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından verilen ve en saygın müzecilik ödüllerinden olan "Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri"nde Çanakkale'deki...

Öğrencilerin Dörtte Birinden Fazlası Kiliseye Gitmiyor

Yeni bir anket, lise ve üniversite öğrencilerinin yaklaşık yüzde 30'unun, koronavirüs salgını öncesinde de kilise hizmetlerine katılmadığını...

Organlarını Kaybeden Adam, Hristiyan Parçaya İlham Oldu

Hristiyan müzik grubu MercyMe, Perşembe günü ulusal bir ABC televizyon seyircisine yeni hit şarkıları ''Say I Won't''un...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi