22 Haziran 2021 Salı

1000 Yıllık Haçın Keşfi, Pakistan’daki Hristiyan Varlığına İşaret Etti

1200 yıllık olduğu düşünülen mermer haç, Himalayaların kalbindeki Karakoram dağı eteklerinde keşfedildi ve Hristiyanlığın Ortadoğu’dan Kuzey Pakistan’a yayılışı hakkında kanıt sağladı. 

Baltistan Üniversitesi’nden üç araştırmacı ve yerel dağcılar Çin, Afganistan ve Hindistan ile komşu olan bölgede haç buldu. Kavardo Haçı’nın Hint Alt Kıtası’nda bulunan en büyük haç olduğu düşünülüyor ve yaklaşık dört ton ağırlığında olduğu tahmin ediliyor.

Pakistanlı Hristiyan lider, ‘‘Rab’bi övelim. Bu haber beni çok mutlu etti. İnancımızın geçmişte bu topraklarda varlığını sürdürmüş olması, Pakistan’daki Hristiyanlara büyük teşvik olacaktır. Harika bir haber. Pakistan’daki Hristiyanlık hakkındaki araştırma sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyorum’’ dedi.

İlk tahminler haçın 1000-1200 yıl önce bölgeye getirilmiş olduğunu gösteriyor. Baltistan Üniversitesi, haçın kesin yaşını belirlemek için Avrupa ve Kuzey Amerika kurumları ile yerel tarihçilerle birlikte araştırmaya devam etmeyi planlıyor. Tahminler doğru çıkarsa, Hristiyanların günümüzde zulüm gördüğü Himalaya bölgesinde Hristiyanlığın varlığı doğrulanmış olacak.

Kavardo köyü yakınlarında bulunan bölge bir zamanlar Çin ve Pakistan’ı birbirine bağlayan ‘İpek Yolu’ ticareti üzerinde bulunmaktaydı. Araştırma ekibi, haçın oyulmasının geleneksel Budist oymacılığıyla benzer olduğunu ve sonradan Hristiyanlığı benimseyen kişiler tarafından yapılmış olabileceğini belirtti. Pakistan’ın kuzeyinde yer alan bölgede uzun zaman önce Budist ve Hristiyan topluluklar yaşamaktaydı.

Bizans tarihi uzmanı Béatrice Caseau’ya göre Haç, Ortadoğu’daki tüccarların Hristiyanlığı bu dağlık bölgeye getirdiğinin bir kanıtı. Sorbonne tarihçisi, ‘‘Nereden geldiğini kesin olarak bilecek kaynaklara sahip olmasak bile, Süryanice dilini kullanarak beşinci ve sekizinci yüzyıllar arasında Hristiyanlığın Fars dünyasından İndus bölgesine geldiğini biliyoruz’’ açıklamasında bulundu.

Çin’de yedinci yüzyıldan kalma Kadim Doğu Kilisesi’nden Hristiyanların izleri bulundu ve bölge genelinde din dâhil olmak üzere kültürel etkileşimin yaşandığı belirtildi. (barnabasfund.org)

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Patrik Sahak II: Her Türlü Kötülüğün Bir Kökü Para Sevgisidir

Ermeni Apostolik Kiliselerinde, pazar ayinlerine devam edildi. Patriklik makamının bildirisi uyarınca, kiliselere yürüme mesafesindeki inanlılar Surp Badarak'lara...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi