27 Şubat 2021 Cumartesi

ABD’deki Kutsal Kitap Müzesi’nde “Köleler için Kutsal Kitap” Sergilenmeye Başladı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kutsal Kitap Müzesi’nde, “Köleler için Kutsal Kitap” ın bir kopyası sergilenmeye başlandı.

1807 yılına ait ve kölelere Tanrı’nın Yasasını öğretmek üzere basılan Kutsal Kitap’ın nadir bir kopyası, 28 Kasım tarihinden itibaren Washington’daki Kutsal Kitap Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.  

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kutsal Kitap Müzesi’nin Yönetim kurulu sergi kapsamında, farklı görüşlerin bir araya getirilerek Köleler için Kutsal Kitap’ın konuşulduğu konferanslar düzenliyor.

Kutsal Kitap Müzesi’nde Köleler için Kutsal Kitap’ın sergilendiği bölümün adı “Köleler için Kutsal Kitap ve Bilinmeyen Hikayeler” olarak adlandırıldı.

Müze çalışanlarının anlattıklarına göre, serginin başlıca amacı ziyaretçilerin dikkatini sömürge döneminin karanlık taraflarına çekmektir.

“Köleler için Kutsal Kitap” Yeni Dünya’nın kolonileşme çağının en karanlık kanıtı dolayısıyla söz konusu yayının bilinen versiyonlarından önemli ölçüde farklı olduğu söyleniyor.

İngiliz müjdecilerin, söz konusu Kutsal Kitap’ın günümüzde Karayip Adaları’nın bulunduğu coğrafyadaki Afrikalı kölelere Hristiyanlığı tanıtırken kullandıkları belirtilirken Kutsal Yazılar’ın köleler için uyarlanmış versiyonunda; Yeni Antlaşma’nın sadece yarısı ve Eski Ahit’in sadece %10’nundan bile daha az bir bölümü kullanılmıştır. Köleler için hazırlanan Kutsal Kitap’ta zulme karşı direnişe dair fikirler verebilecek, isyankarlığın herhangi bir dışavurumunun yanı sıra gelecekte daha iyi bir yaşam için umutlarını yükseltebilecek bölümlerin bilinçli bir şekilde Kutsal Kitap’a dahil edilmediği de vurgulanıyor.

Örneğin, “Köleler için Kutsal Kitap” da dünyanın sonu ile ilgili kehanetleri olan Vahiy kitabı ve Mısır halkının Mısır köleliğinden kurtuluşunu anlatan Mısır’dan Çıkış bölümü bulunmuyor.

Müze Küratörü Seth Pollinger; “Kutsal Kitap’ın köleler için hazırlanan özel versiyonu, kölelerin efendilerine bağlı kalmaları amacıyla kullanılıyordu” açıklamasında bulundu.(CNL, Invictory.org/OD)

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi