27 Şubat 2021 Cumartesi

Beytlehem Kenti Yakınlarında Bulunan Yüzük Pilatus’a Ait Çıktı

Araştırmacılar, 50 yıl önce bulunan bronz bir yüzük üzerindeki eski bir yazının gizemini çözdü. Yüzüğün yıllar süren çalışmalar sonucunda İsa Mesih’in çarmıha gerilmesi için emir veren Roma valisi Pontius Pilatus’a ait olduğu ortaya çıktı.

İsrail’in en eski günlük gazetesi Haaretz’de yer alan habere göre, Pontius Pilatus’a ait olduğu ortaya çıkan yüzüğün ilk kez 1968-69 yıllarında, batı Beytlehem’de bulunan Kral Herod Kalesi’nin yakınında bulunduğu ve Yeruşalim İbrani Üniversitesi’nden Profesör Gideon Forster tarafından keşfedildiği belirtildi.

Ancak yüzüğün kime ait olduğu geçtiğimiz 50 yıl içinde tespit edilememişti. Özel temizlik işlemleri ve İsrail Tarihi Eser İnceleme Laboratuarlar’ında yapılan, son teknoloji ürünü görüntüleme çalışmaları sayesinde, yüzüğün üzerinde Yunanca “Pilate” olduğu anlaşılan bir yazı bulundu.

“Pilatus” isminin nadir bulunduğunu belirten gazete, M.S. 26 ila 36 yıl arasında Judea’yı (Yahudiye) yönetmiş olduğu bilinen Roma valisi Pontius Pilatus’un ismiyle ilişkili olabileceğini belirtirken uzmanlara göre tarihi yüzüğün Pilatus veya memurlarından biri tarafından damga olarak kullanılmış olabileceği vurgulandı.

Bahsi geçen Roma valisi ile ilgili bir başka tarihi bulgu, 1960 yılında keşfedilen, üzerinde ‘Pilatus’ yazan bir taş olmuştu.

Bu yılın Şubat ayında hayatını kaybeden Kuzey Karolinalı ünlü yazar Billy Graham, 2016 yılında Pilatus’un, masum olmasına rağmen İsa Mesih’in çarmıha gerilmesini emretmesinin nedeninin toplumsal baskıdan kaynaklandığını söylemişti. Billy Graham konu ile ilgili; “Pilatus’un hikayesi kalabalığın baskısına teslim olma ve İsa’dan uzaklaşma sorununu gösteren güzel bir örnek. Bu gibi olaylar, birçoğumuz daha durumun farkına bile varmadan başımıza gelebilecek türden” açıklamasında bulunmuştu.

Yuhanna 19:12-16’da yazıldığı gibi Pilatus, İsa Mesih’i serbest bırakırsa Sezar’a karşı geleceği için suçlanmaktan korkuyordu bu yüzden de İsa’nın çarmıha gerilmesi yönünde emir vermişti.

Yuhanna 19:12-16

Bunun üzerine Pilatus İsa’yı salıvermek istedi. Ama Yahudiler, “Bu adamı salıverirsen, Sezar’ın dostu değilsin!” diye bağrıştılar. “Kral olduğunu ileri süren herkes Sezar’a karşı gelmiş olur.” Pilatus bu sözleri işitince İsa’yı dışarı çıkardı. Taş Döşeme –İbranice’de Gabbata– denilen yerde yargı kürsüsüne oturdu. Fısıh Bayramı’na Hazırlık Günü’ydü. Saat on iki sularıydı. Pilatus Yahudiler’e, “İşte, sizin Kralınız!” dedi. Onlar, “Yok et O’nu! Yok et, çarmıha ger!” diye bağrıştılar. Pilatus, “Kralınızı mı çarmıha gereyim?” diye sordu. Başkâhinler, “Sezar’dan başka kralımız yok!” karşılığını verdiler. Bunun üzerine Pilatus İsa’yı, çarmıha gerilmek üzere onlara teslim etti.”(CNL, vesti-ua.net/OD)

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi