6 Mayıs 2021 Perşembe

Afrikalı Dini Liderler, Salgının Tanrı’nın Bir Cezası Olabileceğini Düşünüyor

Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli hayatını kaybetti. Yetkililer Magufuli’nin kalp komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybettiğini söylese de, çoğu kişi 62 yaşındaki siyasi liderin COVID-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini düşünüyor.

John Magufuli

John Magufuli’nin hayatını kaybetmesinin ardından görevi devralan Tanzanya’nın ilk kadın Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan, ‘‘Oldukça üzücü bir haber. Sevgili başkanımız akşam 6’da hayatını kaybetti. Cesur liderimizi kaybettik. Tüm bayraklar 14 gün boyunca yarıya indirilecek’’ açıklamasında bulundu. 

Pierre Nkurunziza

Başkan Magufuli’nin ölümü Burundi Cumhurbaşkanı Pierre Nkurunziza’nın COVID-19 nedeniyle hayatını kaybetmesinden yaklaşık bir yıl sonra gerçekleşti. Her iki lider de salgınla mücadele şekilleri nedeniyle eleştirilmişti. Siyasi liderlerin ölümleri, bölgedeki bazı dini liderlerin cemaatlerine Tanrı’nın insanları günahlarından dolayı cezalandırıyor olabileceğini söylemesine yol açtı.

Geçenlerde Burundi’nin başkenti yakınlarındaki ayinde Pastör Joseph Ndayizeye, insanların günahlarından tövbe etmeleri gerektiğini söyledi. Pastör Ndayizeye, Nkurunziza’ya atıfta bulunarak, ‘‘Virüsün ülkeyi işgal etmesi ve hatta cumhurbaşkanını öldürmesi normal bir durum değil. Tanrı, günahlarımızdan dolayı bizi koronavirüs salgınıyla cezalandırdı. Günahlarımızdan tövbe edelim ve Tanrı’dan af dileyelim, öyle ki dualarımız işitilsin. Masum insanları öldüremezsin, kötülüğü teşvik edemezsin ve cezasız kalamazsın. Ancak Tanrımız merhametlidir. Ona dua ettiğimizde imkânsız hiçbir şey yoktur. Koronavirüsü yenecek ve bizleri özgür kılacak’’ dedi.

Burundi, yaklaşık 2.500 koronavirüs vakası ve üç ölüm bildirdi. Ülke sınırlarını kapattı, ancak aşılamaya başlanmayacak. Sağlık Bakanı Thaddee Ndikumana, ‘‘Hastaların yüzde 95’inden fazlası iyileştiğinden, aşıların henüz gerekli olmadığını düşünüyoruz’’ diyerek, ülkenin salgını önleme tedbirlerine odaklanacağını söyledi.

The Jerusalem Post, Devlet Başkanı Magufuli’nin COVID-19’a şüpheyle yaklaştığını ve Tanzanyalılara maske takmalarına veya aşı yaptırmalarına gerek olmadığını söylediğini bildirdi. Magufuli, Şubat sonundan bu yana kamuoyunda görünmüyordu. Yetkililer tarafından hasta olduğu yalanlanmıştı. (CHL)

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Salgın Döneminde Kiliselere Bağış Arttı

LifeWay Research'e göre, ABD'de kiliseye gidenlerin yaklaşık üçte ikisi 2020'deki koronavirüs salgını sırasında bir önceki yıla kıyasla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi