16 Nisan 2021 Cuma

Aşk Çeşmesi’nin Geliri Caritas’a Aktarılmaya Devam Edecek

Dünyadaki en ünlü çeşmelerden birisi olan Roma’daki ‘Aşk Çeşmesi’ne(Trevi) atılan ve değeri yılda 1.5 milyon Euro’ya ulaşan bozuk paralar için Roma Belediyesi ve Roma Katolik Kilisesi geçtiğimiz günlerde karşı karşıya gelmişti. Roma Belediyesi ve Caritas’ı karşı karşıya getiren dilek parası krizinde kazanan taraf Katolik Kilisesi oldu. 

Roma Belediyesi ile Katolik Kilisesi’ne bağlı ‘Caritas’ı karşı karşıya getiren dilek parası krizinde kazanan taraf Katolik Kilisesi oldu. 

Türkçe’de Aşk Çeşmesi olarak da anılan Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi), Roma’nın en ünlü turistik mekanları arasında yer alıyor. 

Çeşmeye atılan “dilek paraları” haftada üç kere toplanıyor ve her seferde yaklaşık 8 bin Euro çıkarılıyor. 

Bu para Katolik Kilisesi’ne bağlı yardım kuruluşu Caritas’a devredilirken, Roma Belediyesi bu uygulamaya son vererek çeşmeden elde edilen gelire Nisan ayı itibari ile el koymayı planlıyordu. 

Tepkiler üzerine Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi, geri adım atarak söz konusu paranın Caritas’a aktarılmaya devam edeceğini açıkladı. 

Raggi, Vatikan’ın yayın organı Osservatore Romano’ya bir mektup yazarak Trevi Çeşmesi’nin yanı sıra Roma’daki diğer çeşmelere atılan paraların da Caritas’a aktarılacağını belirtti. Osservatore Romano gazetesi, diğer çeşmelerden de ek olarak yaklaşık 200 bin Euro gelir elde edildiğini yazdı. 

18. yüzyılda dönemin Papası 12. Clement tarafından yaptırılan Trevi Çeşmesi, Federico Fellini’nin “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita) filminin de katkısıyla bugünkü popülerliğine kavuştu. 

Ziyaretçiler geleneksel olarak “Roma’ya bir daha gelmeyi” ve “hayatlarının aşkını bulmayı” dilemek için çeşmeye para atıyor. 

Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde ‘Kutsal Haça Secde’ Ayini

Paskalya Oruç döneminin üçüncü Pazar'ında gerçekleştirilen ‘Kutsal Haça Secde’ (Ehhed el Zuhur) Ayini, Hatay’da İskenderun Aziz Nikola Rum...

“Dünya Yaşamı İçin Ekümenik Okumalar” Semineri Gerçekleşecek

Amerika Yunan Ortodoks Başpiskoposluğu, Ulusal Kiliseler Konseyi, Graymoor Ekümenik ve Dinler Arası Enstitüsü ve Kilise Araştırmaları Ağı...

Çin’de, Ev Kiliselerine Yönelik Baskı Artıyor

Çin Komünist Partisi, yasadışı ev kiliselerinde ibadet eden milyonlarca Hristiyanı ilgilendiren bir kategori olan, ‘yasadışı sosyal örgütlerden’...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anılacak

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Hristiyan içerikli kitap dağıtımı yapan Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilmann Ekkehart Geske...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi