21 Nisan 2021 Çarşamba

Çin’de Ev Kilisesine Baskın Düzenlendi

Yetkililerin, Çin’in Taiyuan şehrinde bir ev kilisesine baskın düzenlediği öğrenildi. Hristiyan kitaplarına el koyan yetkililer, vaizi ve beş kilise üyesini tutukladı.

Uluslararası Hristiyan Kuruluşu (ICC), yaklaşık 40 yetkilinin, Shanxi eyaletindeki Xuncheng Kilisesi’nin vaizi An Yankui’nin evine baskın düzenlediğini duyurdu. ICC, yetkililerin Kutsal Kitap çalışan kilise üyelerinin hareketini kısıtladığını, koro kıyafetlerine ve kitaplara el koyduğunu, vaiz ile beş kadını tutukladığını bildirdi.

Yetkililer, Vaiz An’ın eşi Yao Conya’yı ise çocuklarına bakmak zorunda olduğu için tutuklamadı. Beş kadın tutuklu Yılbaşı gecesi serbest bırakıldı, ancak 15 gün boyunca idari gözetim altında tutulacak.

Muhtemelen Early Rain Covenant Kilisesi ile ilişkisi nedeniyle hedef alınan Xuncheng, 15 Kasım’da da baskına uğramıştı.

Çin’de, kayıtsız veya yasadışı kabul edilen yeraltı kiliselerinde ibadet eden 60 milyondan fazla Hristiyan bulunuyor. Open Doors USA’nin Dünya İzleme Listesi’ne göre Çin, Hristiyanlara yönelik zulüm söz konusu olduğunda dünyanın en kötü ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor.

ICC’nin Güneydoğu Asya bölge müdürü Gina Goh, dinin Çin Komünist Partisi ve Başkan Xi Jinping’in kontrolüne teslim edildiği bir zamanda, ev kiliselerinin devletin düşmanı olarak görülmesinin ve baskıya uğramasının sürpriz olmadığını söylemişti. Goh, ‘‘Çin’in din özgürlüğü ihlalleri açığa çıkarılması gerekiyor. Böylece Pekin, bu kötü eylemleri gerçekleştirmenin yanına kalmayacağını bilmeli’’ dedi.

China Aid, Kunming şehrinin Panlong Bölgesindeki bir ev kilisesinin lideri olan Li Chunze’nin 16 Kasım – 21 Kasım tarihleri ​​arasında evine düzenlenen baskının ardından gözaltına alındığını bildirmişti. Yerel bir inanlı, hükümet tarafından onaylanmayan bir mekânda dini faaliyetlere katılmanın yasa dışı kabul edildiğini belirtti.

Pew Araştırma Merkezi’nin Kasım 2020 raporuna göre, Çin’de dini kısıtlamalar rekor bir seviyeye ulaştı. Araştırmacılar, Çin’in ‘Devlet Kısıtlamaları Endeksinde’ 198 ülke arasında en yüksek puanı almaya devam ettiğini açıkladı. (CT)

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi