21 Nisan 2021 Çarşamba

Dünyanın En Eski Mağara Resmi Bulundu

Arkeologlar, 45 bin 500 yıl önce çizildiğine inanılan, dünyanın bilinen en eski mağara resmini Endonezya’da keşfetti. Bir domuzun gerçek boyutlarıyla tasvir edildiği resim, Sulawesi adasındaki uzak bir vadide yer alan Leang Tedongnge mağarasında bulundu.

Avustralyalı arkeologlar, bilinen en eski mağara resmini keşfetti. en az 45 bin 500 yıl önce önce yapıldığı düşünülen gerçek boyutlu yaban domuzu tasviri Endonezya’daki Sulawesi adasındaki yer alan Leang Tedongnge mağarasında ortaya çıkarıldı. 

Koyu kırmızı hardal pigmenti kullanılarak yapılan resmin aynı zamanda bölgedeki insan yerleşiminin en eski kanıtı olarak değerlendiriliyor.

EL İZLERİNDEN DNA ÖRNEĞİ ALINDI

Bununla birlikte arkeologlar, resimdeki  el izlerini yapmak için, sanatçıların ellerine pigment dökerek ellerini yüzeye koymuş olması gerektiğini söyleyerek bu şekillerden DNA örneği aldıklarını açıkladı. 

Öte yandan, söz konusu domuz tasviri dünyanın en eski mağara resmi olmasına rağmen en eski eser değil. Güney Afrika’nın Blombos Mağarası’nda keşfedilen ve 73 bin yıl önce yapıldığı belirtilen “doodle” benzeri çizimin dünyanın en eski sanat eseri olduğu düşünülüyor.

Pakistan’da Hristiyan Hemşirelere Saldırı

Pencap eyaletinin Faysalabat şehrinde iki Pakistanlı Hristiyan hemşire, dine hakaret suçlamasıyla tutuklandı.CLAAS-UK'ye göre, hemşire Maryam Lal ve...

Zirve Yayınevi Katliamı’nın Kurbanları Çevrimiçi Anıldı

Malatya'da 18 Nisan 2007'de, şehit edilen Tilmann Ekkehart Geske, Necati Aydın ve Uğur Yüksel, 18 Nisan Pazar...

Sırbistan’da Öğrenciler, Din Bilgisi ve Yurttaşlık Bilgisi Arasında Seçim Yapmak Zorunda

Sırbistan'da din öğretmenleri için hala çözülmemiş, kendine özgü bir rejim var. Okulla olan sözleşmeleri sadece bir yıl...

Uzmanlar Yanıtladı: Uzaktan Eğitim, Yüz Yüze Eğitimin Yerini Alır mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği kararı açıkladı. Okul öncesi, 8 ve 12'nci...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi