19 Nisan 2021 Pazartesi

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez ‘Ekümenik Kardeşlik Kampanyası’ düzenlendi.

Sağlık önlemleri nedenleriyle açılış, kilise temsilcilerinden gelen mesajların yer aldığı bir videonun çevrimiçi yayınlanmasıyla başladı. Açılış videosunun yayınlanmasının ardından gazeteciler, Zoom platformu üzerinden Kilise temsilcileriyle bir araya geldi. Ekümenik Kardeşlik Kampanyası ortalama her beş yılda bir düzenlenmektedir. Hristiyanların itiraflarda bulunduğu bu girişim sayesinde Kiliseler arasındaki paydaşlık artmakta.

CNBB, bu yılki temanın, ‘Kardeşlik ve Diyalog: Sevgiye bağlılık’; sloganın ise, ‘Mesih, barışımızdır’ olduğunu belirtti. Efesliler Mektubundan alıntı yapılan tema, İsa Mesih’in düşmanlığı kendi bedeninde yıkmasını vurguluyor.

Her yıl CNBB tarafından Oruç Dönemi’nde düzenlenen kardeşlik kampanyası Mesih’in sevgisinden esinlenerek, diyaloga ve birliğin tanıklığına odaklanarak Hristiyanları ve iyi niyetli insanları kutuplaşmaların ve şiddetin üstesinden gelmenin yollarını düşünmeye davet etmek için farklı Hristiyan Kiliseleri arasında ekümenik bir şekilde düzenleniyor.

Joel Portella Amado

Rio de Janeiro Yardımcı Episkoposu ve Brezilya Episkoposlar Konferansı Genel Sekreteri Episkopos Joel Portella Amado, çevrimiçi olarak düzenlenme kararının salgının etkilerinin arttığı dönemde kalabalıklaşmayı önlemek için organizatörler arasında karşılıklı anlaşma ile verildiğini belirtti. Episkopos, ‘‘Mevcut tüm teknik kaynakların kullanımıyla sağlık önlemlerine dikkat etmek gerekiyor’’ dedi.

Kampanyanın bir parçası olarak, sosyal projeleri desteklemek amacıyla Brezilya’da Palmiye Pazarında bağış toplanacak. Ulusal Dayanışma Fonu 2019’da 230’dan fazla projeyi destekledi. Ancak 2020’de salgın nedeniyle bağış toplanamadı. (Fides)

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi