25 Şubat 2021 Perşembe

Filipin’deki Episkoposlar Reşit Olmayan Evlilikleri Yasaklayan Yasayı Destekliyor

Filipin’deki Episkoposlar ve Katolik insan hakları savunucuları, Filipin senatosu tarafında oybirliğiyle kabul edilen; çocuk evliliklerini yasaklayan, evlilik yaşı sınırını 18 olarak belirleyen ve cinsiyet eşitliğini getiren yasayı sonuna kadar desteklediklerini açıkladı. 

”Çocuk evliliklerini durdurun”

Diocese of Daet Episkoposluğunun başkanı ve gençlik komisyonu başkanı Episkopos Rex Andrew Alarcon, ülkedeki reşit olmayanların evliliklerini yasaklayan bir tasarının parlamentodaki oylamaları sırasında:

“Çocuk evlilikleri, insan onurunun aşağılandığı, kızların para karşılığı satıldığı ve aşağılandığı üzücü bir gerçektir. Dolayısıyla Filipinler’deki çocuk evliliklerini yasaklayan yasayı destekliyor ve kabulünü takdir ediyoruz. Milletvekillerinin çocukların onurlarını koruma konusundaki oybirliği ve kararlılığından çok memnunum. Toplumumuz da hükümet kadar halkımızın en savunmasız kategorisi olan çocukları korumakla yükümlüdür” açıklamasında bulundu.

Senatörler 18 yaş altı çocukların evliliklerini yasaklayan ve cinsiyet eşitliğini getiren “Girls not Brides Act” adlı 1373 sayılı yasa tasarısını oybirliği ile kabul etti. 

Episkopos Rex Andrew Alarcon: “Evliliğin ve aile yapısının onurunu ve haklarını korumak toplumun doğru ve uyumlu gelişimi için temel gerekçelerinden biridir” açıklamasında bulundu.  

Senato toplantısından sonra açıklama yapan Milletvekili Rosa Hontiveros: “Kızlarımıza hayallerini gerçekleştirme ve gelecek kurma fırsatını resmi olarak tanımış olduk. Öncelikle eğitim haklarını koruyarak, ayaklarının üzerinde durmalarını sağlıyor daha sonra ise kendi arzuları doğrultusunda evlilik gerçekleştirmeleri konusunda tercih hakkı sunuyoruz” dedi.

Yasanın kabul edildiği sırada Filipinler, dünyada çocuk evliliklerinin en çok gerçekleştiği ülkeler listesinde 12. sırada yer alıyor. Bu sıralamanın arkasında yaklaşık 726 bin kızın kaderi söz konusu. 

Birçok aile pagan zamanlarının eski gelenekleri, kronik yoksulluk ve eğitimsizlik gibi nedenlerden dolayı çocuklarını erken yaşta evlendiriyor.

Hükümetin yaptığı açıklamaya göre Filipinler’deki altı kızdan biri 18 yaşına giremeden evlendiriliyor. (O.D/cnl.news)

İzmir’de Aziz Polikarp Bayramı Kutlandı

İzmir'deki Latin Katolik Kiliseleri'nde anılan ''Aziz Polikarp Bayramı'', her sene olduğu gibi 23 Şubat günü, bu sene...

Avrupa Kiliseleri, Oruç Dönemi’nde Salgın Kurbanları İçin Dua Ediyor

Kül Çarşambası'ndan itibaren ve Oruç Dönemi boyunca, Avrupa kıtasının Episkoposluk Konferansları Başkanları inanlıları koronavirüs salgını kurbanları için...

Covid-19 Aşısı Olan En Yaşlı Kişi 111 Yaşında

ABD'li 111 yaşındaki Maria Aulenbacher, 1918 yılındaki İspanyol gribi salgınından kurtulmasının ardından, sağlık çalışanlarının alkışları eşliğinde Covid-19...

Salgında ‘Komple Teorilerine’ İnananların Sayısı Arttı

Uluslararası düzeyde yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre, yeni tip koronavirüs, insanların büyük bir kısmını eğitim düzeylerinden...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi