18 Mayıs 2022 Çarşamba

Kamp Armen İnşaatı Başlıyor

Tuzla’da Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı’na ait arazi üzerine 100 gencin kalabileceği yurt ile kültür merkezi, fuaye, kütüphane ve oditoryum inşa edilecek. Projenin mimarı Kevork Özkaragöz, içinde bir müzenin bulunacağı merkezde Hrant Dink’e özel bir alanın da oluşturulacağını söyledi. 

40 yılın ardından geldiği mekânda duygusal anlar yaşayan Pastör Renê Levonian ‘‘Kampta çalıştıktan sonra Hrant Dink ile Tuzla sahilinden denize girdiğimiz günleri hiç unutmadım’’ dedi.

İstanbul’da yoksul ve evi olmayan Ermeni çocuklara yurt olması için 1962 yılında Tuzla’da yapılan Kamp Armen’in yeniden inşası için ilk büyük adım atıldı.

Kamp Armen’in yeniden inşasında çalışan çocuklar

1950’li yıllardan itibaren Anadolu’dan gelen kimsesiz ya da yoksul Ermeni çocukların barınması için kullanılan Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi’nin alt katı, çocukların artmasıyla yetmeyince kilise yönetimi Tuzla’da bir arazi satın almıştı. 1962’de Sait Durmaz’dan satın alınan arazi üzerine aralarında 2007 yılında öldürülen gazeteci Hrant Dink’in de bulunduğu çocuklar tarafından yapılan binalar, Kamp Armen’i oluşturmuştu.

Hrant Dink Kamp Armen’de çocuklarla

1964-1987 yılları arasında hizmet veren Kamp Armen’deki binaların yıkılmak istenmesi üzerine başlayan tepki ve imza kampanyası, 175 gün sonra kampın tekrar Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı’na iade edilmesiyle sonuçlandı.

Gedikpaşa Kilisesi Pastörü Kirkor Ağabaloğlu, ‘‘3 bin 200 metrekare kapalı alanın girişinde 500 metrekarelik bir karşılama alanı ve fuaye olacak. 100 kişilik yatakhanede kız ve erkek genç ve çocuklar kalabilirken, eğitim verilecek. Müzik, el sanatları, resim, beceri atölyeleri yer alacak. Büyük bir kütüphane ve çalışma ofisleri olacak. 200 kişilik oditoryum ve çok amaçlı salonların yanında 100 kişilik bilgisayar destekli proje geliştirme ofisleri gençlerin geleceğe hazırlanmalarında yardımcı olacak. Gençlik ve kültür merkezi üniversite öğrencilerine hizmet verecek. O zamanlar Hrant Dink gibi 8-15 yaşındaki çocukların emekleriyle yapılan Kamp Armen’in yeniden inşası için yardımlara ihtiyacımız var. Kamp Armen’in inşaatına önümüzdeki günlerde başlarken hayırseverlerin yardımlarıyla 2-3 yılda bitirmeyi istiyoruz’’ dedi.

Kamp Armen’de gönüllü eğitmenlik yapan din adamlarından Pastör Renê Levonian ise, ‘‘Kahramanmaraş’tan Fransa’ya göç eden Ermeni bir ailenin çocuğu olarak Fransa’da doğdum. Pastör olarak 40 ülkede bulundum. En unutulmazı Türkiye’dir. 1981 yılında Tuzla’ya geldiğimde 120 çocuk vardı. Hrant 20’li yaşlardaydı, katıksız insan severdi, ‘anavatanım Türkiye’ derdi. İşleri bitirdikten sonra Tuzla sahilinden denize girerdik’’ ifadelerinde bulundu. (Milliyet)

Papa Françesko, Lange Sendromlu İnsanlara Yakınlığını Dile Getirdi

10.000 ila 30.000'de 1 yeni doğanda görülen Cornelia de Lange sendromu, büyüme geriliğine, zihinsel yetersizliğe ve kemik...

Papa Françesko: ‘‘Nükleer Silahların Kullanılması ve Bulundurulması Düşünülemez.’’

Papa Françesko, Çarşamba günkü Genel Dinleyici Toplantısında, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelerek, nükleer silahların...

İskenderun Katolik Katedrali’nde ‘Yağların Kutsanması’ Ayini

İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi'nde, her yıl gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ Ayini, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların...

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir'de öldürülen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi