28 Şubat 2021 Pazar

Kamp Armen Projesi’nin Önü Açıldı

Hrant Dink’in büyüdüğü yetimhane olarak bilinen İstanbul’un Tuzla ilçesindeki Kamp Armen için İBB Meclisi’nde oy birliği ile imar değişikliği yapılarak vakfın yeniden inşa edeceği yetimhane ve gençlik merkezinin önündeki engeller kaldırıldı.

Hrant Dink, Kamp Armen’de

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in büyüdüğü Kamp Armen olarak bilinen Tuzla Ermeni Yetimhanesi, 2015 yılında yıkım haberleri ile gündeme gelmişti. Atıl durumda olan kamp, yıllardır tapusunun vakfa iade edilmemesi nedeniyle yıkım tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı. Kampta günlerce nöbet eylemi yapılmıştı.

27 Ekim 2015 itibariyle tapunun asıl sahibi olan Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı’na iade edilmesi ile sorun büyük ölçüde çözülmüştü.

İBB Meclisi 2017 yılının aralık ayında parseldeki “idari tesis” şerhini kaldırarak “sosyal kültürel tesis alanı” ilan etti. Kamp Armen’in yeniden inşası için adım atılmış oldu.

İBB Meclisi’nin 14 Ocak 2021 tarihli oturumunda da 4 bin 715 metrekarelik parselin imarı tekrar değiştirildi.

Oy birliği ile parselin “sosyal kültürel tesis” olan fonksiyonu “özel sosyal kültürel tesis” oldu. Değişiklik ile kamu kullanımının dışına çıkarılmış olan parselde, vakfın hayata geçirmek istediği projenin önü tamamen açılmış oldu. Parsele vakıf tarafından halk eğitim merkezi, sosyal yardım birimleri, yurt, huzurevi, güçsüzler evi gibi tesisler yapılabilecek. (Sözcü)

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi