19 Mayıs 2022 Perşembe

Kardinalden Barış ve Bağışlama Çağrısı

Ciddi bir insani krizle sonuçlanan çatışmalarla mücadele eden Etiyopya’da, Kardinal Berhaneyesus Souraphiel, halkı barışı engelleyen her türlü gurur, öfke ve nefretten kaçınmaya çağırdı.

Doğu Ortodoks Kiliselerinin 7 Ocak’ta kutladığı Noel mesajında, Kardinal Souraphiel, tüm inanlıları kötülükten kaçınmaya ve Tanrı’dan dua aracılığıyla ‘bağışlama ve barış armağanını’ istemeye çağırdı. Kardinal, ‘‘Bizler dua ederek bekleriz. Çünkü esenlik ve mutluluk dua aracılığıyla elde edilir. Dua ettiğimizde tüm kötülüklerden uzak dururuz. Hepimiz tek bir aileyiz’’ dedi.

Barış İçin Dua Çağrısı

Kardinal Souraphiel, ‘‘Ülkemizde çatışmalar yaşanmasına rağmen Rab’be yakararak barışın zincirlerini kırabilecek gurur, kin ve öfke ruhundan uzak durmalıyız’’ dedi. Gururun ve nefretin üstesinden gelebilmek için alçakgönüllülüğün, yumuşak huyluluğun ve sabrın gerekli olduğunu vurgulayan Kardinal, ‘‘Ancak bu şekilde birbirimizi gerçekten sevebiliriz. Öyleyse tüm yüreğimizle Rab’be dönelim ve bağışlama ruhuyla birlikte yürüyelim’’ dedi.

Acı Çekenlere Destek Olmak

Kardinal mesajında, Etiyopya’daki inanlıları ‘savaştan etkilenenlerin, travma yaşayanların, yerinden edilenlerin, yaralananların, ebeveynlerini ve ailelerini kaybedenlerin acılarını’ paylaşmaya çağırdı.

Etiyopya Katolik Episkoposlar Konferansı (CBCE) savaş mağduru insanları desteklemek amacıyla Kilise ortakları, yerel Katolik kurumları ve Katolik inanlıların yardımıyla 2 milyon dolar bağış toplayacağını duyurdu.

2 Milyondan Fazla Kişi Yerinden Edildi

Ülkede çatışmalar, 4 Kasım 2020’de Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’nin federal askeri üslere yönelik saldırısının ardından ortaya çıktı. Tüm çabalara rağmen, etnik temelli milislerin yanı sıra Eritre silahlı kuvvetlerinin de dâhil olduğu çatışmalar nedeniyle 2 milyondan fazla insan yerinden edildi. Şiddetli çatışmaların yaşandığı bölgede kıtlık ilan edildi. (Vaticannews)

Papa Françesko, Lange Sendromlu İnsanlara Yakınlığını Dile Getirdi

10.000 ila 30.000'de 1 yeni doğanda görülen Cornelia de Lange sendromu, büyüme geriliğine, zihinsel yetersizliğe ve kemik...

Papa Françesko: ‘‘Nükleer Silahların Kullanılması ve Bulundurulması Düşünülemez.’’

Papa Françesko, Çarşamba günkü Genel Dinleyici Toplantısında, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelerek, nükleer silahların...

İskenderun Katolik Katedrali’nde ‘Yağların Kutsanması’ Ayini

İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi'nde, her yıl gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ Ayini, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların...

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir'de öldürülen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi