19 Mayıs 2022 Perşembe

Papa’nın Ocak Ayı Duası: “Dini Zulme Uğrayanlar”

Papa Françesko, 2022’deki ilk dua mesajını dini ayrımcılık ve zulümle mücadeleye adadı ve bize din özgürlüğünün ibadet özgürlüğüyle sınırlı olmadığını, kardeşlikle bağlantılı olduğunu hatırlattı.

Papa Françesko, Ocak 2022 için ”aylık dua niyeti” videosunda soruyor: “Bu kadar medeni olan bu toplumda, sırf inançlarını açıkça ifade ettikleri için zulme uğrayan insanların olmasına nasıl izin verebiliriz? Pek çok dini azınlığın şu anda ayrımcılığa veya zulme maruz kalması nasıl mümkün olabilir?”

Ocak ayı duası, Papa’nın Dünya Çapındaki Dua Ağı’na ait bir hizmet olan ”Pope Video”nun yedinci yılının başlangıcını işaret ediyor.

Papa Françesko, Salı günü yayınladığı mesajında, sırf inançlarını açıkça ifade ettikleri için insanlara zulmetmenin “insanlık dışı” ve “delilik” olduğunu söyledi.

“Dünyada Dinsel Özgürlük”

Bu ayın mesajını destekleyen Katolik hayır kurumu Aid to the Church in Need (ACN), yıllık “Dünyada Dinsel Özgürlük” raporunda, dünya çapında her üç ülkeden birinde din özgürlüğünün ihlal edildiğini ve bunun toplam dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisini oluşturduğunu belirtiyor.

ACN raporlarına göre, 646 milyondan fazla Hristiyan, din özgürlüğüne saygı göstermeyen ülkelerde yaşıyor.

Başkalarını Kardeş Olarak Tanımak

Papa Françesko, “dini özgürlüğün ibadet özgürlüğüyle sınırlı olmadığını” ancak “başkalarını farklılıklarıyla takdir etmemizi ve onları gerçek kardeşler olarak tanımamızı sağladığını” vurguluyor.

Dinsel farklılıklar gibi önemli farklılıklar bile “kardeş olmanın büyük birliğini engellememelidir. Kardeşlik yolunu seçelim. Çünkü ya hepimiz kardeşiz ya da hepimiz mağlubuz.”

2022’nin bu ilk ayında, Papa Françesko bizi, “ayrımcılığa ve dini zulme maruz kalanların, yaşadıkları toplumlarda kardeş olmanın getirdiği hak ve haysiyetleri bulabilmeleri için” dua etmeye davet ediyor. (Vaticannews)

Papa Françesko, Lange Sendromlu İnsanlara Yakınlığını Dile Getirdi

10.000 ila 30.000'de 1 yeni doğanda görülen Cornelia de Lange sendromu, büyüme geriliğine, zihinsel yetersizliğe ve kemik...

Papa Françesko: ‘‘Nükleer Silahların Kullanılması ve Bulundurulması Düşünülemez.’’

Papa Françesko, Çarşamba günkü Genel Dinleyici Toplantısında, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya gelerek, nükleer silahların...

İskenderun Katolik Katedrali’nde ‘Yağların Kutsanması’ Ayini

İskenderun Müjdeleme Katolik Kilisesi'nde, her yıl gerçekleştirilen ‘Yağların Kutsanması’ Ayini, geçtiğimiz hafta içinde gerçekleştirildi. Rahiplerin yeminlerini tazelediği ve yağların...

Papa Françesko, 10 Kişiyi Aziz İlan Etti

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, aralarında Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir'de öldürülen...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi