6 Mayıs 2021 Perşembe

Orta Hindistan’daki Hristiyanlar Zor Durumda

Morning Star News’e göre, ölen bir köylünün gömülmesiyle ilgili çıkan bir tartışmanın ardından, Orta Hindistan’daki 10 Hristiyan dövüldü ve kabile dinine geri dönmeye zorlandı.

Kabile animisti olan Lakhshu Nag, Chhattisgarh’ın Bastar Bölgesi’ndeki Chhingur köyünde yaklaşık bir yıldır hastaydı. Nag, ölümünden birkaç gün önce Pastör Dularam Kashyap’tan kendisi için dua etmesini istedi. İki gün sonra hastanede hayatını kaybetti.

Nag’in cesedi gömülmek üzere 2 Mart’ta, Chhingur’a geri götürüldüğünde, köylüler, pastörden dua isteyen Nag’in cesedinin köye gömülmesine izin vermedi. Köylüler daha sonra Pastör Kashyap da dâhil olmak üzere birçok Hristiyana saldırdı. Hristiyanlar olayı yerel polise bildirdi ve Nag’in cesedinin Hristiyan mezarlığının bulunduğu başka bir köyde gömülmesine karar verildi.

Cenaze töreninden sonra, 3 Mart’ta Chhingur Hristiyanları köy ihtiyarlarının huzuruna çıkarıldı ve kabile dinine geri dönmeleri istendi. Morning Star News’e göre, dört aile yerel baskıya boyun eğdi ve kabile dinine geri döndü. Ancak, diğer dört Hristiyan aile inançlarına sadık kaldı.

10 Mart’ta bir kalabalık, Hristiyan ailelere saldırarak onları inançlarından vazgeçmeye ve yerel tanrılara tapınmaya zorladı. Törenden sonra Hristiyanlar köyü terk etmek zorunda kaldı. Yerel bir Hristiyan olan Raidhar Nag, ‘‘Tören günü köyden kaçtık. Dört Hristiyan aile kendilerini köyde sakladı. Köylüler tören gününde hepimizi aradı ve dört ailenin üyelerini buldu. Gelenek olarak onları yanlarına aldılar ve üzerlerine zorla su serpip kabile tanrılarına tapmaya zorladılar’’ dedi.

Yerel Hristiyan liderler tarafından, 12 Mart’ta polise başka bir şikâyette bulunuldu. Polis, Hristiyanları Darbha karakoluna çağırdı ve onlara sorunu yerel köylülerle çözmeleri gerektiğini söyledi. Bu yaptırım eksikliği, birçok Hristiyanın yeniden saldırıya uğrayabileceklerinden korkmalarına neden oluyor. (persecution.org)

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Salgın Döneminde Kiliselere Bağış Arttı

LifeWay Research'e göre, ABD'de kiliseye gidenlerin yaklaşık üçte ikisi 2020'deki koronavirüs salgını sırasında bir önceki yıla kıyasla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi