6 Mayıs 2021 Perşembe

Kiliseler, Hristiyan Öğrenciler İçin Dini Araştırma Programı Hazırlıyor

Pakistan’daki kiliseler, hükümetin yeni tek ulusal müfredatına dâhil edilmek üzere Hristiyan dini araştırmalar programı hazırlıyor.

Müfredat, zorunlu din dersine alternatif olarak Hristiyan öğrencilere yönelik tasarlandı. Din dersleri, Ağustos ayında yürürlüğe girecek olan yeni Milli Eğitim Politikası (NEP) kapsamında tüm okullarda zorunlu kılınmış olsa da, Hristiyan öğrencilere uzun yıllardır etik çalışma seçeneği sunulmuştu. Önerilen değişiklikle birlikte Hristiyan öğrenciler etik dersler yerine Hristiyanlık okuyabilecek.

Son yıllarda, kendi dini derslerini almaları için azınlıklar arasında artan bir talep vardı. Yeni NEP’in açıklanmasının ardından, Lahor Episkoposluk Eğitim Kurulu (LDBE), hükümete Hristiyan çalışmalarının içeriği hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere Hristiyan Eğitim Kurulu’nu (CEB) oluşturmak için Pakistan Katolik ve Presbiteryen eğitim kurulları ve Salvation Army adlı Protestan yardım kuruluşuyla birleşti.

LDBE’nin kıdemli bir üyesi, tek müfredatı tamamlayan hükümet ekibinin CEB’nin önerilerine açık olduğunu ve yönetim kurulunun hükümetin onayını alacağından emin olduğunu söyledi. CEB ayrıca, Pakistan’ın tarihine Hristiyanların katkısını yansıtmak için çağdaş sosyal bilgiler ve çağdaş tarih de dâhil olmak üzere yeni müfredattaki bazı konularda değişiklikler önerdi.

Hindular ve diğer dini azınlıklar, NEP konusunda hükümetle benzer görüşmelerde bulunuyor. Tanınmış bir eğitimci olan Abdul Hameed Nayyar, zorunlu din dersinin birçok Hristiyan ilkokul öğrencisinin okulu bırakmasına neden olabileceği konusunda endişelerini dile getirdi.

UNICEF, Pakistan’da 5 ila 16 yaşları arasındaki tahmini 22.8 milyon (nüfusun yaklaşık yüzde 44’ü) çocuğun okula gitmediği belirtti. Pakistan’ın bu veriyle dünyanın ikinci en yüksek okula gitmeyen çocuk sayısına sahip ülke olduğu açıklandı.

Yoksulluk, çocuklara okulu bıraktırıp aile gelirini desteklemek için basit işlerde çalışmaya zorladığı için ana sebeplerden birisi. Hristiyan çocuklar da genellikle güçlü dini ortam ve sınıftaki Hristiyan karşıtı davranışlardan dolayı okullarını bırakmak zorunda kalıyor.

Başbakan İmran Khan, Pakistan’ın tüm okullarında, devlet okullarında, özel ve dini okullarında tek müfredatın uygulanmasının eğitim kalitesini artıracağını ve tüm öğrencilere eşit fırsatlar sağlayacağını söyledi. Yeni müfredat, en küçük yaş grubundan başlayarak yaklaşık üç yıl içinde aşamalı olarak uygulanacak. (barnabasfund)

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Salgın Döneminde Kiliselere Bağış Arttı

LifeWay Research'e göre, ABD'de kiliseye gidenlerin yaklaşık üçte ikisi 2020'deki koronavirüs salgını sırasında bir önceki yıla kıyasla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi