10 Nisan 2021 Cumartesi

Papa Françesko’nun, Advent Konuşması

01 Aralık Pazar günü Papa Françesko, Angelus duasında Advent yani Doğuş Bayramı’na hazırlık döneminin anlamına değinerek, bu dönemin bizleri acı çekenlerle ilgilenmeye davet ettiğini söyledi. 

Papa Francesco: ‘‘Advent, başkalarının İhtiyaçlarında İsa Mesih’i Bulmamıza Yardımcı Oluyor.’’

Yeni ayin yılının başında Papa, Advent döneminin İsa Mesih’in hayatlarımıza girişini hatırlattığını söyleyerek, ‘‘İsa Mesih’in ikinci kez gelecek olması, bizlerin geleceğe güvenle ve umutla bakmamızı sağlıyor’’ dedi. 

Papa Françesko, Peygamber Yeşaya’nın, bütün ulusların toplanacağı Rab’bin dağının bir resmini çizdiğini söyleyerek, ‘‘İsa Mesih, o dağın tepesindeki gerçek tapınaktır’’ ifadelerinde bulundu.

‘‘Yeşaya’nın müthiş vizyonu, aynı zamanda ilahi bir sözdür. Tarihin anlamı ve hedefi olan Mesih’e yolculuk etmenin eşsiz önemini gösterir. Advent, barış elçisi olarak gelen İsa Mesih’i kabul etme zamanıdır’’ dedi.

Kutsal Kitap’ta İsa Mesih’in bizleri ayık olmamız konusunda uyardığını söyleyen Papa, ‘‘Uyanık kalmak, her zaman gözlerimizin açık olması anlamına gelmez. Uyanmamız gereken uyku; kayıtsızlık, kibir ve ilgisizliktir’’ dedi. 

İsa Mesih’i beklerken aynı zamanda Tanrı’nın şaşılası işlerine hazır olmamız gerektiğini söyleyen Papa, komşularımıza ve ihtiyacı olanlara gerekli ilgiyi ve yardımı göstermemiz gerektiğini vurguladı.

Son olarak Papa Françesko, Meryem Ana’dan Advent yolculuğu boyunca rehberlik etmesini isteyerek, ‘‘Her zaman uyanık olan Bakire ve Umudun Annesi Meryem! Bakışlarımızı İsa Mesih’in görüntüsüne ve Rab’bin dağına çevirebilmemiz için bizlere yardım et’’ duasında bulundu. (vaticannews.va)

Metropolit Konstantin Harisiadis Vefat Etti

Rum Ortodoks Patrikliği’nin en kıdemli metropolitlerinden İznik Metropoliti Konstantin Harisiadis’in vefat etti. İznik Metropoliti'nin vefatı sadece Rum...

Ortodoks Halkına Yönelik Saldırılar Artarak Devam Ediyor

Son zamanlarda çeşitli ülkelerde barışçıl Ortodoks halkına yönelik bir dizi rahatsız edici saldırılar oldu. "Ukrayna Ortodoks Kilisesi"nin...

Myanmar’da Yüz Tanıma Sistemi, Zulüm Endişelerini Artırıyor

Myanmar askeri hükümeti, yüz ve araç plaka tanıma yazılımı ile donatılmış 335 güvenlik kamerası sistemine sahip. Bu...

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi Ziyaretlere Kapatıldı

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi, bir personelin Koronavirüs'e yakalanması sonucu, ziyaretlere kapatıldı.Patrikliğin Facebook hesabından yapılan açıklama şu şekilde:''Patrikhanemizde...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi