5 Aralık 2021 Pazar

Papa Françesko’nun, Advent Konuşması

01 Aralık Pazar günü Papa Françesko, Angelus duasında Advent yani Doğuş Bayramı’na hazırlık döneminin anlamına değinerek, bu dönemin bizleri acı çekenlerle ilgilenmeye davet ettiğini söyledi. 

Papa Francesco: ‘‘Advent, başkalarının İhtiyaçlarında İsa Mesih’i Bulmamıza Yardımcı Oluyor.’’

Yeni ayin yılının başında Papa, Advent döneminin İsa Mesih’in hayatlarımıza girişini hatırlattığını söyleyerek, ‘‘İsa Mesih’in ikinci kez gelecek olması, bizlerin geleceğe güvenle ve umutla bakmamızı sağlıyor’’ dedi. 

Papa Françesko, Peygamber Yeşaya’nın, bütün ulusların toplanacağı Rab’bin dağının bir resmini çizdiğini söyleyerek, ‘‘İsa Mesih, o dağın tepesindeki gerçek tapınaktır’’ ifadelerinde bulundu.

‘‘Yeşaya’nın müthiş vizyonu, aynı zamanda ilahi bir sözdür. Tarihin anlamı ve hedefi olan Mesih’e yolculuk etmenin eşsiz önemini gösterir. Advent, barış elçisi olarak gelen İsa Mesih’i kabul etme zamanıdır’’ dedi.

Kutsal Kitap’ta İsa Mesih’in bizleri ayık olmamız konusunda uyardığını söyleyen Papa, ‘‘Uyanık kalmak, her zaman gözlerimizin açık olması anlamına gelmez. Uyanmamız gereken uyku; kayıtsızlık, kibir ve ilgisizliktir’’ dedi. 

İsa Mesih’i beklerken aynı zamanda Tanrı’nın şaşılası işlerine hazır olmamız gerektiğini söyleyen Papa, komşularımıza ve ihtiyacı olanlara gerekli ilgiyi ve yardımı göstermemiz gerektiğini vurguladı.

Son olarak Papa Françesko, Meryem Ana’dan Advent yolculuğu boyunca rehberlik etmesini isteyerek, ‘‘Her zaman uyanık olan Bakire ve Umudun Annesi Meryem! Bakışlarımızı İsa Mesih’in görüntüsüne ve Rab’bin dağına çevirebilmemiz için bizlere yardım et’’ duasında bulundu. (vaticannews.va)

Maden Ocağı İçin Evlerinden ve İbadethanelerinden Oluyolar

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’un Işıkdere Mahallesi’nde ibadethanelerin de içinde bulunduğu 16 ev, maden ocağı için kamulaştırılarak...

Patrik Sahak II, Ziyaretçilerini Kabul Etti

Patrik Kadasetli Sahak II. 30 Kasım 2021 Salı günü, Kilisenin Din Görevlisi Peder Zohrab Civanyan önderliğideki Altımermer...

Papa Françesko, Kıbrıs Rum Kesimi’nde Görüşmelerine Başladı

Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Françesko, 2 - 6 Aralık tarihleri arasında yapacağı 35. Apostolik Yolculuğu'na başlamak üzere...

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi