26 Şubat 2021 Cuma

Polonyalı Episkopos Koronavirüs Nedeniyle Hayatını Kaybetti

83 yaşındaki Polonyalı Episkopos koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

Gniezno Başepiskoposluğu tarafından yapılan açıklamaya göre, Episkopos Bogdan Wojtuś, 20 Ekim’de hayatını kaybetti. Koronavirüs testi pozitif çıktıktan sonra hastaneye kaldırılan episkopos, birkaç gün sonra hayatını kaybetti.

Bogdan Wojtuś, 1993 yılında Papa II. John Paul tarafından yardımcı episkopos olarak atanmıştı

Cenaze töreni 24 Ekim’de Gniezno katedralinde gerçekleşti ve ardından St. Peter Mezarlığı’nda ebedi istirahatgahına uğurlandı.

Son haftalarda Polonya’da vakaların artışıyla beraber, bir dizi episkoposun koronavirüs testi pozitif çıktı. Testleri pozitif çıkanlar arasında Polonya Episkoposlar Konferansı Başkanı Başepiskopos Stanislaw Gadecki de bulunuyor.

Gadecki, 24 Ekim’de Wojtuś’a hürmetlerini sunarak, episkoposu ‘gönlü geniş, sarsılmaz inançlı ve Kilise için derin sevgiye sahip bir adam’ olarak tanımladı. 

Polonyalı Episkoposlar Konferansı’nın bir sözcüsü, episkoposların 5-6 Ekim’de Łódź’da yaptıkları genel toplantı sonucunda koronavirüse yakalandıkları iddialarını reddetti. Hasta episkoposların toplantıya katılmadığını belirtti.

Dünya çapında 13 Katolik episkopos koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Bunlar arasında Filipinler Episkoposlar Konferansı eski başkanı Başepiskopos Oscar Cruz, Brezilyalı Episkopos Henrique Soares da Costa ve İngiliz Episkopos Vincent Malone yer alıyor. 

Koronavirüse yakalanan İtalyan Episkopos Giovanni D’Alise de, hastaneye kaldırılmasından birkaç gün sonra 4 Ekim’de hayatını kaybetti. (CNA)

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Zorla Kısırlaştırılan On Binlerce Kadına Tazminat Ödenecek

Peru'da zorla kısırlaştırıldığını söyleyen on binlerce kadına tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.1996'da eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori'nın, "yoksulluğu azaltmak"...

Dünyanın En Eski DNA’sı Tespit Edildi

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, İsviçreli bilim insanları Sibirya’da bulunan üç mamut dişinde dünyanın en eski DNA’sını...

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi