22 Haziran 2021 Salı

Rus Ortodoks Kilisesi Bu Yıl Buzlu Sulara Girmeyi Önermiyor

Rus Ortodoks Kilisesi yetkilileri, Epifani kutlamaları kapsamında buzlu sulara girerek İsa Mesih’in vaftizini kutlayan Hristiyanlara, bu yıl tüm dünyayı sarmış olan koronavirüs salgını yüzünden kalabalığın oluşmaması adına katılım sağlamanın şart olmadığını duyurdu.

Rus Ortodoks Hristiyanları, İsa Mesih’in vaftiz günü bayramını 18-19 Ocak tarihlerinde kutluyor. Hristiyan tarihinin en eski bayramlarından biri olan 12. Gün bayramı Rus Ortodoks Hristiyanları tarafından buz tutmuş göllerde açılan havuzlara girilerek kutlanıyor.

Epifani kutlamaları kapsamında Rusya genelinde Milyonlarca Hristiyan kutsanmış suları almak ve buzlu havuzlara girmek için sıra oluyor.

Rus Hristiyanlar için iki önemli dini gelenek vardır biri paskalya kuliçlerinin kutsanması, ikincisi ise buzda açılan havuzlara girilerek günahlardan arınma geleneğidir. Bu iki geleneğe de her yıl milyonlarca kişi katılım sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl Rus veri analiz merkezinin yayınladığı rapora göre Epifani kutlamalarına 2,1 milyon Ortodoks katılım gösterdi.

Fakat koronavirüsün tüm dünyayı sarması ile beraber dini geleneklere de kısıtlamalar getirilmeye başlandı. Dolayısıyla bu yıl havuzların yanındaki soyunma alanlarından sosyal mesafeye uymak oldukça zor olacağından ülke çağında açılacak olan havuz sayısı yarı yarıya indirildi. Bazı bölgelerde ise kalabalığın toplanmasını engellemek adına ayine katılımlar bile yasaklanarak çevrimiçi platformlara geçilmesi zorunlu kılındı.

Syktyvkar Başpiskoposu ve Komi-Zyryansky Pityrim (Volochkov) Başkanı, koronavirüsü geçirmiş ya da şu anda geçiriyor olan tüm Hristiyanların karantina kurallarını ihlal etmemesi ve kutlamalara katılmaması gerektiğini bir kez daha hatırlattı.  

Günahlardan arınmanın suya girilerek değil tövbe edilerek gerçekleştiğini hatırlatan Rus Episkoposlar, tüm Rus halkının 12. Gün bayramını kutladı. (O.D/ria.ru)

Araştırma: BioNTech Aşısı, Sinovac’tan Daha Güçlü Antikor Tepkisi Gösteriyor

Hong Kong’da yapılan bir araştırmada, BioNTech aşısı ile Sinovac aşısı karşılaştırıldı. Hong Kong Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmanın...

Türkiye’de ”Normale Dönüş” Başlıyor

Kademeli normalleşmede yeni adımlar bugün Beştepe'de görüşüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık ettiği toplantının ardından alınan yeni...

Metropolis Antik Kenti’nde 1800 Yıllık Kadın Heykeli Bulundu

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’ndeki kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait 1800 yıllık, başsız kadın heykeli bulundu....

Pastör, Oğlu İle Birlikte Öldürüldü

Morning Star News, 21 Mayıs'ta pastörün ve üç yaşındaki oğlunun Fulani çobanları tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırı, Nijerya'nın...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi