27 Şubat 2021 Cumartesi

Rus Ortodoks Kilisesi Bu Yıl Buzlu Sulara Girmeyi Önermiyor

Rus Ortodoks Kilisesi yetkilileri, Epifani kutlamaları kapsamında buzlu sulara girerek İsa Mesih’in vaftizini kutlayan Hristiyanlara, bu yıl tüm dünyayı sarmış olan koronavirüs salgını yüzünden kalabalığın oluşmaması adına katılım sağlamanın şart olmadığını duyurdu.

Rus Ortodoks Hristiyanları, İsa Mesih’in vaftiz günü bayramını 18-19 Ocak tarihlerinde kutluyor. Hristiyan tarihinin en eski bayramlarından biri olan 12. Gün bayramı Rus Ortodoks Hristiyanları tarafından buz tutmuş göllerde açılan havuzlara girilerek kutlanıyor.

Epifani kutlamaları kapsamında Rusya genelinde Milyonlarca Hristiyan kutsanmış suları almak ve buzlu havuzlara girmek için sıra oluyor.

Rus Hristiyanlar için iki önemli dini gelenek vardır biri paskalya kuliçlerinin kutsanması, ikincisi ise buzda açılan havuzlara girilerek günahlardan arınma geleneğidir. Bu iki geleneğe de her yıl milyonlarca kişi katılım sağlıyor.

Geçtiğimiz yıl Rus veri analiz merkezinin yayınladığı rapora göre Epifani kutlamalarına 2,1 milyon Ortodoks katılım gösterdi.

Fakat koronavirüsün tüm dünyayı sarması ile beraber dini geleneklere de kısıtlamalar getirilmeye başlandı. Dolayısıyla bu yıl havuzların yanındaki soyunma alanlarından sosyal mesafeye uymak oldukça zor olacağından ülke çağında açılacak olan havuz sayısı yarı yarıya indirildi. Bazı bölgelerde ise kalabalığın toplanmasını engellemek adına ayine katılımlar bile yasaklanarak çevrimiçi platformlara geçilmesi zorunlu kılındı.

Syktyvkar Başpiskoposu ve Komi-Zyryansky Pityrim (Volochkov) Başkanı, koronavirüsü geçirmiş ya da şu anda geçiriyor olan tüm Hristiyanların karantina kurallarını ihlal etmemesi ve kutlamalara katılmaması gerektiğini bir kez daha hatırlattı.  

Günahlardan arınmanın suya girilerek değil tövbe edilerek gerçekleştiğini hatırlatan Rus Episkoposlar, tüm Rus halkının 12. Gün bayramını kutladı. (O.D/ria.ru)

Ekümenik Kardeşlik Kampanyası Düzenlendi

Brezilya Episkoposlar Konferansı (CNBB) ve Ulusal Hristiyan Kiliseleri Konseyi (Conic) tarafından 17 Şubat Kül Çarşambası’nda beşinci kez...

Teksas’taki Katolik Kilisesi Zorlu Hava Koşullarında Komşularına Yardım Ediyor

Teksas'ın çoğunu dondurucu soğuklar ve yaygın elektrik kesintileri getiren bir kış fırtınasının ortasında, Katolik Kilisesi kendi elektrik...

SAT-7 TÜRK’ten Türkiye Ermenileri Kadasetli Patrik Sahak II’ye Ziyaret

SAT-7 TÜRK Genel Müdürü Melih Ekener, Program Müdürü Cüneyt Arıkan’ı, Sosyal Medya Müdürü Ümit Teymur’u ve Yönetim...

Yemen’de ‘Zaman Daralıyor’ Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), son derece kötü bir kıtlığa sürüklenen Yemen'de, "zamanın daraldığı" uyarısı yaparak, büyük çaplı bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi