23 Haziran 2021 Çarşamba

Rus Ortodokslar, Salgın Önlemleriyle Buzlu Sulara Girecek

Rus Ortodokslar, İsa Mesih’in doğumundan 12 gün sonra kutlanan ‘Onikinci gün bayramı’ olarak da adlandırılan Epifani Bayramı’nı, her sene olduğu gibi bu sene de koronavirüse rağmen buzda açılan havuzlardaki kutsanmış sulara girerek kutluyor.

Bu yıl koronavirüs tedbirleri kapsamında katılımcı sayılarına kısıtlama getirilmesi planlanıyor.

Rus Ortodokslar ise bu bayramı Ürdün Nehri’nde İsa’nın vaftiz olması anısına kutluyor. 

İsa Mesih’in vaftiz bayramının arifesi olan 18 Ocak’ta Rusya genelindeki tüm Ortodoks Kiliselerinde normal günlerden çok daha uzun süren özel bir ayin yapılır. Ayinde özellikle İsa’nın vaftiz oluşu ile alakalı Yeni Ahitteki tüm ayetler tek tek okunur. Ayrıca 18 Ocak Hristiyanlarının oruç tuttuğu bir gündür.

Sabah ayininin ardından Moskova ve Tüm Rusya Patriği Kirill buzların içinde açılan havuzlardaki suyu kutsamaya başlar. Özel dualar edilerek gerçekleştirilen bu kutsama ayini sırasında Patrik Kirill kutsal haçı 3 kez suya daldırır. 

Katılımcılar, donmuş göllerdeki haç şeklinde açılan küçük havuzlara 3 defa dalarak günahlarından tövbe ediyor.

İsa Mesih’in Ürdün Nehri’nde Vaftizci Yuhanna tarafından vaftiz edilmesi anısına düzenlenen törenlerde olası acil durumların yaşanmaması adına ülke çapında birçok doktor ve özel güvenlik güçleri ayinlerde görev alıyor. 

Epifani Bayramı’nın kutlanacağı her bölgede özel güvenlik güçleri ve ilk yardım servisleri yer alıyor. Kutlamalar boyunca Moskova genelinde binlerde kurtarma ekibi, polis ve sağlık ekibi görev alıyor. Kurtarma ekipleri vaftiz alanlarını sürekli gözetim altında tutuyor ve görevliler, suya girecek kişilere kutlamanın bir trajediye dönüşmemesi için kuralları hatırlatıyor. Sağlık görevlileri vaftiz olmak isteyen kişileri önce sağlık kontrollerinden geçiriyor ve suya girmeden önce alkol kullanmamaları konusunda uyarıyor. Yüksek tansiyon, diyabet, kalp damar, böbrek hastaları ve hamileler bu kutlamaya katılamıyor. Güvenlik önlemleri alınmadığı ve sağlık ekiplerinin bulunmadığı bölgelerde suya girmek yasaklanıyor.

Kutlamaların gerçekleşeceği alanlar kıyıdan uzak ve buz kalınlığının 25cm‘yı aşmış olan bölgelerde yapılabilmektedir. Her ihtimale karşı, buzun üstüne en fazla 5-10 kişilik guruplar halinde çıkılabiliyor ve havuz kenarlarında durulması yasaklanıyor.(Ria.ru/OD)

DSÖ: Yoksul Ülkelere Dağıtılan Aşılar Tükendi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) COVAX kapsamında yoksul ülkelere dağıtılmak için sağlanan aşıların tükendiğini duyurdu.Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ),...

Noel Baba, Demre’de Gecikmeli Olarak Anıldı

Dünyada 'Noel Baba' olarak tanınan 'Aziz Nikolaos', mezarının bulunduğu Antalya'nın Demre ilçesinde anıldı. Her yıl ölüm yıl...

Van’daki Saint Thomas Ermeni Manastırı Kaderine Terk Edildi

Van Gölü’ne karşı ihtişamlı güzelliğiyle bilinen Saint Thomas Ermeni Manastırı, bakımsızlıktan ve ilgisizlikten yok olma tehlikesiyle karşı...

Papa Françesko: ‘‘Küçük Gıda Üreticilerine Yardım Edin’’

Papa Françesko, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, dünyanın küçük gıda üreticilerine yardım etmek için daha fazlasını yapması gerektiğini...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi