fbpx
20 Temmuz 2024 Cumartesi

‘‘Tüm Azizler Bayramı’’ İskenderun’da Özel Ayinle Kutlandı

‘‘Tüm Azizler Bayramı’’ İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi’nde düzenlenen özel bir ayin ile kutlandı. Ayini Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Paolo Bizzeti yönetirken, Anadolu Havarisel Vekilliği ve Episkoposluğu Genel Vekili Antuan Ilgıt ve Kilise Pederi Dariusz Dogondke de ayine eşlik etti.

İncil’den bölümlerin okunduğu ve ilahilerin söylendiği ayinde, günün anlam ve önemi ile ilgili bir vaaz veren Monsenyör Paolo Bizzeti; “Bugün Kilisemiz, Kutsal Ayinin başında da dinlediğimiz gibi, Tüm azizlerin Erdemlerini ve Yüceliğini tek bir Bayramda kutlamanın sevincini yaşıyor. Tüm azizler, hatta resmi olarak aziz ilan edilmemiş olanlar, sadece Tanrı’nın ve diğer birkaç kişinin bildiği ve takdir ettiği kişiler de.

Bize iyilik yapma arzusunu ve gücünü veren Tanrı olduğuna göre, Tanrı’nın önünde hiç kimse erdemleriyle övünemeyeceği halde, neden o halde ‘tüm azizlerin erdemlerini ve yüceliğini’ kutluyoruz? Bunu yapıyoruz çünkü bunu yapmak doğru olan.

Dünya, güçlü olanlara ciddi onurlar bahşeder ve devlet onların cenazelerini kutlar. Çünkü her ne kadar onlardan bazıları savaşlar çıkarmış, gerçeği gizlemiş ya da kişisel güçlerini kendi çıkarları için kötüye kullanmış olsalar bile güçlüdürler. Dünya gücün önünde eğilir ve ona tapar, ona sahip olanlara büyük onurlar verir.

Kilise ise bunun yerine iyiliği, merhameti, hizmeti, alçakgönüllülüğü ve saklı kalanları onurlandırır. Tüm bu değerlerin asıl kaynağı olan Tanrı’ya ibadet eder ve bunları yaşamış olan herkesi onurlandırır, yani hürmet eder ama asla onlara tapınmaz.

Uzun bir süre, hatta tüm yaşamları boyunca, sakatlık ve hastalıklar içinde inanç ve sabırla yaşayanlar; kendilerine acı çektirenleri affedenler ve sevenler; karşılığında hiçbir şey almadan, hatta bazen bir teşekkür bile almadan kendilerini hizmet için harcamayı seçenler; başkalarına ve Tanrı’nın isteğine yer açmak için kendilerini bir kenara bırakanlar.

İşte biz bugün onları onurlandırıyoruz. Bu kız ve erkek kardeşlerimizin önünde eğiliyoruz, çünkü bir insanın gerçek büyüklüğünün güç ve zenginlik değil, yaşadıkları olduğunu kabul ediyoruz” şeklinde konuştu.

Tüm Azizler Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilen kutsal ayin, kutsanmış ekmek ve şarabın dağıtılmasıyla sona erdi.

(SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Hristiyan Ailelerin Köye Girmesi Yasaklandı

Hindistan'ın Odisha eyaletinde Hristiyanlığı kabul eden yedi Hristiyan aile, köyden uzaklaştırıldı. Bölgedeki kabile tarafından uzaklaştırılan aileler, muson...

Malezyalı Hükümet Yetkilisi, Tanrı Sözü’nü Duyurmakla Suçlandı

Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Hannah Yeoh, Müjde'yi (Tanrı Sözü) duyurmakla ve ülkede Hristiyanlığı yaymakla suçlandı. İddialar,...

Çin, Hristiyanlara Yönelik Daha Sert Kısıtlamalar Getirebilir

Çinli yetkililer, Haziran ayında Hristiyanlara yeni kısıtlamaların getirilmesi gerektiğini tartıştı.  Çin Komünist Partisi (ÇKP), ülkedeki yeraltı kilisesine giderek...

Terör Saldırılarında Onlarca Kilise Kapandı

Nijerya'nın orta kesiminde yer alan Plateau eyaletinde terör saldırıları nedeniyle 70 kilise kapatıldı. Christ in Nations Kilisesi’nden (COCIN)...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi