7 Mart 2021 Pazar

1500 Yıllık ‘Meryem’den Doğan Mesih’ Yazıtı Keşfedildi

Arkeologlar, İsrail’in kuzeyinde 1500 yıllık ‘Meryem’den doğan Mesih’ yazılı bir yazıtı keşfetti. Bizans’a ait bir kilisesinin girişinde bulanan Grekçe oyulmuş yazıt, M.Ö 5. yüzyılın sonuna kadar uzanıyor. 

İsrail Eski Eserler Kurumu tarafından üzerinde çalışılan yazılı taş, Bizans’tan kalma muhteşem bir binanın duvarlarına yeniden yerleştirildi. Arkeologlar, geometrik bir tasarıma sahip mozaik zemini, binanın ortasına çıkardı.

Ortaya çıkarılan yazıtta tam olarak şöyle yazıyor: Meryem’den doğan Mesih. Bu eser Tanrı’dan korkan ve dindar Episkopos [Theodo]sius ve Th[omas] tarafından inşa edildi. Kim içeri girerse, onlar için dua etsin.” Theodisius, Bet She’an metropolü bölgesel başepiskoposu ve kilisenin kurucusuydu.

Dr. Leah Di-Segni

Metni deşifre eden Yeruşalim İbrani Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü araştırmacılarından Dr. Leah Di-Segni, ”kilisenin temelleri atılırken kazınmış bir ithaf yazıt” olduğunu açıkladı.

Dr. Di-Segni, ‘Meryem’den doğan Mesih’ sözünün o zamandan beri yazıtlarda ve belgelerde yaygın olduğunu ve kiliseye gelen ziyaretçileri kötülüklerden korumayı amaçladığını düşünüyor. Dr. Di-Segni, ”Yazıt, girenleri selamlıyor ve onları kutsuyor. Binanın bir manastır değil, kilise olduğu açık. Çünkü manastırlar yerine kiliseler inanlıları girişte kutsardı” açıklamasında bulundu.

İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan Dr. Walid Atrash, ”Bu, Bizans kilisesinin et-Taiyiba köyündeki varlığının ilk kanıtı ve bölgede yaşayan Hristiyanların faaliyetlerini gösteren diğer bulgulara katkıda bulunuyor” dedi. (CT)

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Ünlü Tapınmacı Taciz Mağdurlarının Şifa Bulması için Çalışıyor

"No Ordinary Worship" ve "Hold Me Close" şarkılarıyla tanınan, listelerin zirvesinde yer alan bir tapınmacı Kelontae Gavin,...

Kürtajın, Ulusal Ölüm İstatistiklerine Dahil Edilmesi İstendi

Rus Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Sinodal Sosyal Hizmet ve Yardım Dairesi Anneliği Koruma Bölümü başkanı Maria Studenikina, kürtajı...

Madrid Başepiskoposluğu, İstismar Mağdurlarına Destek Verdi

Madrid Başpiskoposu, 2020'de 75'i doğrudan mağdur ve 10'u aile üyesi olmak üzere 85 istismar mağduruna destek hizmetleri...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi