8 Mart 2021 Pazartesi

182 Yıl Sonra Kutsal Kitap’ı Okumaya Başladılar

Bir Kutsal Kitap Çeviri ve Hristiyan yardım kuruluşu olan Whycliffe Kuruluşu ile bir araya gelen Asyalı çevirmenler, İncil’i iki hafta içerisinde ana dillerine çevirdi. Kuruluş, Güneydoğu Asya ülkelerinden biri olduğu ancak, güvenlik sebebiyle ülkenin açıklanmadığı belirtildi.

İlk olarak 1834 yılında köye gelen Hristiyanlar’dan müjdeyi duyan köy halkı, kendi dillerinde daha önce Kutsal Kitap’a sahip olmamıştı. Ancak, 182 yıldır başka dillerden kutsal yazılara sahiptiler.

Hristiyan kuruluş olan Wycliffe, bir çeviri programı olan MAST adlı (Mobilized Assistance Supporting Translation) kullanarak ve Asyalı Hristiyan çevirmenlerden de yardım alarak yaklaşık iki hafta içerisinde ülkenin ana diline Kutsal Kitap’ın çevirisini yapabildiler. Gruplar halinde çalışan çevirmenler, Yeni Antlaşma’nın 18 bölümünü beş aşamada çevirdi. Kutsal Kitap konusunda uzman olan çevirmenler ise, yapılan çevirileri kontrol etti.

Hep Zulüm Gördüler

Wycliffe CEO’su Bruce Smith “Onlar yapılan zulümlere dayandı ve diğer dillerde de Söz’ü öğretmek için mücadele etti.” diyerek ülkenin yıllarca inanç konusunda zorluklarla karşılaştığını vurguladı. Ek bilgi olarak çevirmenlerin, Eski Antlaşma’nın ilk bölümlerinin taslağını yıl sonuna kadar bitirmeyi planladıklarını söyledi.

CEO Smith, “Uluslararası hizmette 30 yıldır çalışıyorum ve artık yerel kiliselerin yerini alma vaktidir.” dedi. Dünya çapında 2 binden fazla çeviri çalışmasının devam ettiğini ve 3 bin 300’den fazla çeviriye ihtiyaç olduğunu söyledi.(BA)

Kilise Yaşlıları Öldürdü, Üç Hristiyan Kaçırıldı

Nijerya'nın kuzeybatısındaki Fulani çobanlarının 16 Şubat günü bir kilise yaşlısını öldürdükleri ve diğer üç Hristiyanı kaçırdıkları söylendi.Katsina...

Papa Françesko’dan Irak’a Tarihi Ziyaret

Papa Françesco, üç günlük bir ziyaret için Irak'a gitti. Daha önce hiçbir Papa, Irak'ı ziyaret etmemişti. Ziyaretin...

Kiliselerden Engelli Kişiler için İşbirliği

Kiliseler, Engelli Kişilere Yönelik Balo Etkinliğini Uluslararası Başarıya Dönüştürmek İçin Tim Tebow ile İşbirliği yaptı. Tim Tebow...

Ünlü Tapınmacı Taciz Mağdurlarının Şifa Bulması için Çalışıyor

"No Ordinary Worship" ve "Hold Me Close" şarkılarıyla tanınan, listelerin zirvesinde yer alan bir tapınmacı Kelontae Gavin,...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi