10 Mayıs 2021 Pazartesi

Papua Yeni Gine, Resmi Olarak Hristiyan Bir Ülke

Bir Okyanusya ülkesi olan Papua Yeni Gine, anayasal olarak Hristiyan bir ülke olarak Ulusal Yürütme Komitesi tarafından resmi olarak onaylandı.

Söz konusu teklif, nüfus çoğunluğunun Hristiyanlardan oluşması ve kilisenin toplum üzerinde güçlü etkilere sahip olması temel alınarak onaylandı. 

James Marape

Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape, ülke çapında 20’ye aşkın birbirinden farklı Hristiyan mezhebinin aktif olduğunu vurguladı. 

Politikacı James Marape: “Kilisenin uzun yıllar boyunca toplum üzerindeki etkisi, ülke çapında büyük değişimlere yol açmakla kalmadı, bazı kültürel inançların bile yerini aldı. Böylece toplumun büyük çoğunluğu, kültür ile dini birleştirmeye başladı” açıklamasında bulundu. 

Ayrıca kiliselerin ülkedeki sosyal hizmetlerinin %60-80 oranında karşıladığını vurgulayan Marape, toplum çoğunun kiliseye güvendiğini söyledi. 

Başbakan James Marape: Papua Yeni Gine anayasası önsözünde, ülkenin «Kültürel Miras ve Hristiyanlık» olmak üzere iki temel ilkeye dayandığı söylense de Anayasamızın 45. maddesinde diğer dinler de olumlu tanınmaktadır. Her insana başkalarının özgürlüğünü engellemediği sürece kişisel olarak din özgürlüğü tanınmaktadır. Fakat bu özgürlük bile Papua Yeni Gine anayasasının 38 maddesi gereğince kamu güvenliği, kamu düzeni, refah ve halk sağlığı gereğince hükümet tarafından yönetilebilir veya sınırlandırılabilir” açıklamasında bulundu. 

Marape, anayasanın 55. Maddesine göre hükümetin dini görüşlerden bağımsız olarak vatandaşların eşitliğini savunduğunu söyledi. Bu nedenle Papua Yeni Gine’nin Hristiyan ülkesi olarak resmi kabulünün ardından anayasal tabanda ciddi değişikliklerin yapılmayacağını vurguladı.

Marape ayrıca, Papua Yeni Gine’nin Hristiyan bir ülke olarak tanınması kararının, ülke çapında uzun vadeli barış ve güvenliği sağlayacağını da belirtti.

Yeni Gine Resmi nüfus verilerine göre: nüfus çoğunluğu Hristiyanlardan oluşmakta: Katolikler (%27), Lutheryanlar (%19.5), Birleşik kilise üyeleri (%11.5), Yedinci Gün Adventistleri (%10). (invictory/O.D)

Patrik Sahak II’den Anneler Günü Mesajı

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, Anneler Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Patrik Sahak II, kendi sosyal medya...

“Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü” Türkiye’ye Verildi

Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından verilen ve en saygın müzecilik ödüllerinden olan "Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri"nde Çanakkale'deki...

Öğrencilerin Dörtte Birinden Fazlası Kiliseye Gitmiyor

Yeni bir anket, lise ve üniversite öğrencilerinin yaklaşık yüzde 30'unun, koronavirüs salgını öncesinde de kilise hizmetlerine katılmadığını...

Organlarını Kaybeden Adam, Hristiyan Parçaya İlham Oldu

Hristiyan müzik grubu MercyMe, Perşembe günü ulusal bir ABC televizyon seyircisine yeni hit şarkıları ''Say I Won't''un...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi