10 Mayıs 2021 Pazartesi

Dünyanın En Yaşlı Episkoposu Hayatını Kaybetti

Dünyanın en yaşlı Episkoposu olan 104 yaşındaki Episkopos Damián Iguacén Borau, İspanya’nın kuzeydoğusundaki Huesca’daki evinde hayatını kaybetti. 

Şilili Episkopos Bernardino Piñera’nın koronavirüs nedeniyle Haziran ayında 104 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından, Iguacén dünyanın yaşayan en yaşlı Katolik episkoposu oldu.

Geçtiğimiz Şubat ayında, 104. yaş günü kutlanan Iguacén, o tarihten itibaren sağlık sorunlarıyla mücadele ediyordu. 

Huesca Episkoposluğu, cenaze merasiminin 26 Kasım’da Huesca kentindeki Holy Transfiguration Katedrali’nde gerçekleştiğini söyledi. Iguacén ardından katedralin Capilla del Pópulo’suna defnedildi.

Aragon’daki Kilise’nin önemli isimlerinden Iguacén, Cristóbal de La Laguna o Tenerife Episkoposluğu’ndan 1991 yılında emekli oldu. Episkopos olarak geçirdiği 22 yılda Barbastro ve Teruel Episkoposlukları’nda hizmet etti.

Iguacén, 12 Şubat 1916’da Aragon’daki küçük Fuencalderas kasabasında doğdu. 25 yaşındayken Huesca Episkoposluğu’na rahip olarak atandı. Bölge rahibi olarak hizmet etmenin yanı sıra San Lorenzo’da bir teoloji okulunun rektör yardımcısı ve Huesca’nın apostolik yöneticisi olarak görev yaptı. İspanyol episkoposlar konferansının yürütme komitesinde çeşitli görevlerde bulunan Iguacén, dini içerikli birçok kitap yazdı. 

İspanyol episkoposlar konferansının o zamanki genel sekreter Episkopos José María Gil Tamayo, 2016 yılında 100. doğum günü kutlamasında Iguacén’in ‘‘Kiliseye adanmışlığın bir örneği’’ olduğunu söylemişti. Papa Françesko ise, doğum günü mesajında, ‘‘Rab, ona her zaman iyiliğiyle eşlik etsin, huzur ve esenlik versin’’ dileğinde bulunmuştu. (catholicnewsagency)

Patrik Sahak II’den Anneler Günü Mesajı

Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II, Anneler Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Patrik Sahak II, kendi sosyal medya...

“Avrupa Yılın Müzesi Özel Ödülü” Türkiye’ye Verildi

Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından verilen ve en saygın müzecilik ödüllerinden olan "Avrupa Yılın Müzesi Ödülleri"nde Çanakkale'deki...

Öğrencilerin Dörtte Birinden Fazlası Kiliseye Gitmiyor

Yeni bir anket, lise ve üniversite öğrencilerinin yaklaşık yüzde 30'unun, koronavirüs salgını öncesinde de kilise hizmetlerine katılmadığını...

Organlarını Kaybeden Adam, Hristiyan Parçaya İlham Oldu

Hristiyan müzik grubu MercyMe, Perşembe günü ulusal bir ABC televizyon seyircisine yeni hit şarkıları ''Say I Won't''un...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi