5 Aralık 2021 Pazar

Amerika’da Sinagog’a Saldırı: 11 Kişi Hayatını Kaybetti

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yer alan Pittsburgh şehrindeki bir sinagoga, Cumartesi sabahı düzenlenen silahlı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti.

46 yaşındaki Robert Bowers, görgü tanıklarının ifadelerine göre, sabah saatlerinde “Tree of Life” (Yaşam Ağacı) sinagoguna girerek, Şabat ayini yapan kalabalığa bir tüfek ve 3 tabancayla ateş açtı. ABD medyasında yer alan haberlere göre Robert Bowers adlı saldırgan etrafa ateş açarken “Tüm Yahudiler ölmeli” diye bağırıyordu.

ABD Başkanı Donald Trump saldıryı “Korkunç bir toplu katliam” olarak niteledi. Kısa süre içinde Pittsburgh’u ziyaret etmesi beklenen Trump ayrıca devlet binalarındaki bayrakların 31 Ekim’e kadar yarıya indirilmesi emri verdi.

Trump Twitter’dan “Yahudi karşıtı bu saldırı tüm insanlığa yapılmış bir saldırıdır. Dünyadan Yahudi karşıtlığının silinmesi için hep birlikte çalışmalıyız. Nefreti yenmek için birleşmeliyiz” yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’deki saldırı sonrasında, sosyal medyadan İngilizce olarak “Saldırıyı kınıyorum, baş sağlığı diliyorum. Türkiye, dünyanın her yerinde her türlü terörizmi açık bir şekilde kınamaktadır” ifadelerini kullanarak saldırıyı kınadı. ABD Büyükelçiliği’nden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkçe, “Teşekkür ederiz” cevabı geldi.

Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden, “ABD’nin Pittsburgh kentinde bir sinagoga düzenlenen saldırıda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve başta ABD Musevi toplumu olmak üzere ABD halkına başsağlığı diliyoruz” diye yazıldı.

Olay, ABD yakın tarihinin en ciddi Yahudi karşıtı saldırılarından biri.

Federal Soruşturma Bürosu’ndan (FBI) Robert Jones, saldırganın sainagoga girip 11 kişiyi öldürmesinden yaklaşık 20 dakika sonra sinagog dışına çıktığını, swat (Özel birlik) polisleriyle çatışmaya girdiğini ve ardından saklanmak için yeniden binaya girdiğini belirtti. Bir süre sonra teslim olan saldırganın vücudunda mermi yaraları olduğu ve hastanede tedavi edildiği açıklandı.

11 kişiyi öldüren zanlının 29 farklı suçlamadan yargılanacağı belirtildi. Eyalet savcıları, nefret suçundan da yargılanacak olan zanlının idam cezası alabileceğini söyledi. Yüzlerce kişi akşam saatlerinde Squirrel Hill bölgesindeki sinagog önünde toplanıp mumlar yakarak ve dua ederek saldırıda hayatını kaybedenleri andı.

Maden Ocağı İçin Evlerinden ve İbadethanelerinden Oluyolar

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’un Işıkdere Mahallesi’nde ibadethanelerin de içinde bulunduğu 16 ev, maden ocağı için kamulaştırılarak...

Patrik Sahak II, Ziyaretçilerini Kabul Etti

Patrik Kadasetli Sahak II. 30 Kasım 2021 Salı günü, Kilisenin Din Görevlisi Peder Zohrab Civanyan önderliğideki Altımermer...

Papa Françesko, Kıbrıs Rum Kesimi’nde Görüşmelerine Başladı

Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Françesko, 2 - 6 Aralık tarihleri arasında yapacağı 35. Apostolik Yolculuğu'na başlamak üzere...

İngiltere’nin Oscar Adayı, Türkiye’deki Kadına Yönelik Şiddeti Anlatan Belgesel Oldu

Türkiye’deki kadına yönelik şiddeti ele alan "Ölümüne Boşanmak" adlı belgesel film, İngiltere'de En İyi Uluslararası Uzun Metraj...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi