19 Ağustos 2022 Cuma

Amerika’da Sinagog’a Saldırı: 11 Kişi Hayatını Kaybetti

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yer alan Pittsburgh şehrindeki bir sinagoga, Cumartesi sabahı düzenlenen silahlı saldırıda 11 kişi hayatını kaybetti.

46 yaşındaki Robert Bowers, görgü tanıklarının ifadelerine göre, sabah saatlerinde “Tree of Life” (Yaşam Ağacı) sinagoguna girerek, Şabat ayini yapan kalabalığa bir tüfek ve 3 tabancayla ateş açtı. ABD medyasında yer alan haberlere göre Robert Bowers adlı saldırgan etrafa ateş açarken “Tüm Yahudiler ölmeli” diye bağırıyordu.

ABD Başkanı Donald Trump saldıryı “Korkunç bir toplu katliam” olarak niteledi. Kısa süre içinde Pittsburgh’u ziyaret etmesi beklenen Trump ayrıca devlet binalarındaki bayrakların 31 Ekim’e kadar yarıya indirilmesi emri verdi.

Trump Twitter’dan “Yahudi karşıtı bu saldırı tüm insanlığa yapılmış bir saldırıdır. Dünyadan Yahudi karşıtlığının silinmesi için hep birlikte çalışmalıyız. Nefreti yenmek için birleşmeliyiz” yazdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’deki saldırı sonrasında, sosyal medyadan İngilizce olarak “Saldırıyı kınıyorum, baş sağlığı diliyorum. Türkiye, dünyanın her yerinde her türlü terörizmi açık bir şekilde kınamaktadır” ifadelerini kullanarak saldırıyı kınadı. ABD Büyükelçiliği’nden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkçe, “Teşekkür ederiz” cevabı geldi.

Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden, “ABD’nin Pittsburgh kentinde bir sinagoga düzenlenen saldırıda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı üzüntüyle öğrenilmiştir. Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, hayatını kaybedenlerin ailelerine ve başta ABD Musevi toplumu olmak üzere ABD halkına başsağlığı diliyoruz” diye yazıldı.

Olay, ABD yakın tarihinin en ciddi Yahudi karşıtı saldırılarından biri.

Federal Soruşturma Bürosu’ndan (FBI) Robert Jones, saldırganın sainagoga girip 11 kişiyi öldürmesinden yaklaşık 20 dakika sonra sinagog dışına çıktığını, swat (Özel birlik) polisleriyle çatışmaya girdiğini ve ardından saklanmak için yeniden binaya girdiğini belirtti. Bir süre sonra teslim olan saldırganın vücudunda mermi yaraları olduğu ve hastanede tedavi edildiği açıklandı.

11 kişiyi öldüren zanlının 29 farklı suçlamadan yargılanacağı belirtildi. Eyalet savcıları, nefret suçundan da yargılanacak olan zanlının idam cezası alabileceğini söyledi. Yüzlerce kişi akşam saatlerinde Squirrel Hill bölgesindeki sinagog önünde toplanıp mumlar yakarak ve dua ederek saldırıda hayatını kaybedenleri andı.

Nikaragua Polisi Başkentte Kutsal Ziyaretleri Yasakladı

Başepiskoposluk, kiliseye yönelik baskıların yoğunlaşmasıyla birlikte Nikaragua polisinin Cumartesi günü başkent Managua'da dini alayı ve hac ziyaretini...

İskenderun’da ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı Ayinleri

Her yıl 15 Ağustos’ta kutlanan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi’ Bayramı İskenderun’daki Katolik ve Ortodoks Kiliselerinde özel birer ayinle kutlandı....

Ermeni Katolik Kilisesi’nde Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı

Hristiyan dünyasının büyük bayramlarından biri olan ‘Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi Bayramı’ coşku ile kutlandı. Meryem’in Göğe Alınışı Bayramı,...

Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk

Türkiye Ermeni toplumu üyesi Berk Acar, Denizli'nin Babadağ ilçesine Kaymakam olarak atandı.Türkiye Ermeni toplumundan Berk Acar, geçtiğimiz...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi