5 Mart 2021 Cuma

Araştırmacılar, Mısır’daki En Eski Kiliseyi Keşfediyorlar

İskenderiye yakınlarındaki antik bir liman kentindeki kalıntılar üzerinde çalışan arkeologlar, Mısır’da keşfedilen en eski kiliseyi açığa çıkardıklarına inanıyorlar. Araştırmacılar, haç şeklinde inşa edilmiş duvarları olan kilisenin muhtemelen MS 4. yüzyıldan kaldığını söylediler. Bu mimari yapı, o zamanki ibadet yerlerinde çok yaygındı.

Dr. Krzysztof Babraj ve Krakow’da bulunan Polonya Arkeoloji Müzesi’nden bir ekip, yerin altında daha da eski bir yapı keşfettiklerinde eski bir Bazilika’nın kalıntıları üzerinde çalışıyorlardı.

En Eski Tapınaklardan Biri

FaithWire’a göre, antik liman kenti olan Marea’daki bulgunun “Mısır’da ve Akdeniz’de erken Hıristiyanlığın büyümesiyle ilgili yeni bilgiler sunması muhtemel.” Babraj, “Bazilika altındaki son araştırmamızda, duvar şeklinde kalıntılarla karşılaştık” dedi. “Daha sonra anladık ki, onlar daha eski bir kilisenin dış duvarlarıymış.”

Yapının kireçtaşı duvarları, içinde bulunan seramik kaplar ve cam parçaları, araştırmacıların kilisenin yaşının 4. yüzyıl ortalarında olduğunu tahmin etmelerini sağladı.

Babraj, “Bu nedenle, bugün Mısır topraklarında bulunan en eski Hristiyan tapınaklardan biri” dedi.

Arkeologlar, eski kilisenin, MS 8. yüzyılda meydana gelen, Bazilika’yı tahrip edip duvar ve sütunlarını orijinal kilisenin üzerine çökerten ve bu nedenle de kiliseyi gömmüş olan büyük bir deprem sonrasında tamamen unutulmuş olduğunu söylediler.

Araştırmacılar, kalıntıların Mısır’daki ilk Hristiyan topluluklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmalarını ve ülkede Hristiyanların ortaya çıkmalarının bir zaman çizelgesi sunmalarını umuyorlar.

En Eski Ester Parşömenlerinden Biri, İsrail Ulusal Kütüphanesi’ne Verildi

Ester Kitabı’nın en eski nüshalarından biri, 25-28 Şubat tarihleri ​​arasında gerçekleşen Yahudi bayramı olan ''Purim'' öncesinde İsrail...

Dünya Evanjelist Birliği, Yeni Liderini Seçti

Dünya Evanjelist Birliği (The World Evangelical Alliance) 27 Şubat'ta yeni Genel Sekreterini seçti.Çevrimiçi etkinlikte lider Efraim Tendero,...

Uyanış Gençliği, Sosyal Medya Üzerinden Bir Araya Geldi

Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle yüz yüze bir araya gelemeyen Uyanış Gençliği, 27 Şubat Cumartesi günü çevrimiçi olarak yeniden...

Belarus’taki Yetkililer, ‘Katolik Yardım Girişimi’ni Durdurdu

Belarus'taki yetkililer, düşük gelirli ailelere yardım etmek için kurulan Katolik Yardım Girişimi'nin faaliyetlerini durdurdu.Belarus'daki yetkililer tarafından alınan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi