4 Ağustos 2021 Çarşamba

BM Dünya Gıda Programı, Burkina Faso Konusunda Uyardı

BM Dünya Gıda Programı (WFP), Burkina Faso’da artan krizler nedeniyle uyarıda bulundu.

Kuzeyi aşırılık yanlısı grupların saldırısı altında bulunan Burkina Faso, aynı zamanda Mali ile çatışma halinde. Birleşmiş Milletlere göre, son dört ay içinde yaklaşık 3 yüz bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu insanlar, daha güvenli bir yerde yaşamak için mücadele ederken, aynı zamanda yiyecek, barınma ve suya ihtiyaç duyuyor.

WFP Sözcüsü Mary Awad, ‘‘Burkina Faso, çok sayıda kişiyi yerinden eden silahlı çatışmalarla karşı karşıya. Birleşmiş Milletler, Burkina Faso’nun bir sonraki Suriye olacağı endişesini taşıyor’’ dedi.

Başka bir röportajda Awad, Guardian’a “Başka bir Suriye istemiyoruz. 3 yıl Suriye ile ilgilendim. Oradaki halk şiddet ve aşırılık yanlıları konusunda daha bilinçliydi. Burada ise düzenin bozukluğunu gören gençler, militan gruplara yöneliyor’’ dedi.

Gençler aşırılık yanlısı gruplara katılmaya devam ettikçe, ülkedeki şiddet olayları da artıyor. Ayrıca köylerden gelen bazı erkeklerin bu gruplara hizmet etmeye zorlandığı da bildirildi.

BM, şiddet olaylarının yayılmasını engellemek için yalnızca askeri yardımın yetersiz kalacağına inanıyor. Aynı zamanda ülkedeki yoksul ve savunmasız insanlara yardım etmek için koordineli bir insani çaba olması gerektiğini de düşünüyor. Bunlar yapıldığı takdirde militan gruplara katılan gençlerin azalacağına ve bu grupların daha sert bir muhalefet ile karşılaşacaklarına inanılıyor. (Persecution.org)

BioNTech Aşılarının Yeni Sevkiyatı Türkiye’de

Koronavirüs salgınıyla mücadelede yürütülen aşılama kampanyası kapsamında sevkiyat devam ediyor. Son olarak BioNTech'in ürettiği aşıların yeni sevkiyatı,...

65 Bin Yıl Önceki Duvar Resimlerini Neandertallerin Yaptığı Kanıtlandı

Bilim insanları, İspanya'nın güneyinde yer alan Cueva de Ardales mağarasındaki çizimlerin Neandertaller* tarafından yapıldığını kanıtladı. Yaklaşık 65...

Patlamanın Yıl Dönümü: Beyrut Limanı’na Anıt Heykel Açıldı

Geçtiğimiz yıl 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın birinci yılına dair yapılan dev anıt heykel açıldı....

Gelecek Salgınlar İçin ”Evrensel Aşı” Çalışması

Bilim insanları, bir yıldan kısa bir süre içinde Covid-19 karşı etkili ve güvenli aşılar geliştirerek büyük bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi