25 Şubat 2021 Perşembe

Büyük Oruç Dönemindeki Gündoğumu Törenleri Gerçekleşecek

Türkiye Ermenileri Patrikliği, Büyük Oruç dönemindeki Gündoğumu (Arevakal) törenleri gerçekleşeceğini Facebook sayfasından duyurdu.

Patrikliğin Facebook sayfasından yapılan açıklamada,“Patriklik Makamı’nın talimatları ve Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’nin işbirliğiyle, Patriklik Makamı’na bağlı din görevlileri, 12 Şubat, Cuma sabahı, Covid-19 testine tabi tutulmuşlardı. Yapılan tetkikler sonucunda, başta Kadasetli Patrik Sahak II. Hazretleri olmak üzere, hiçbir din görevlisinin Corona-19 virüsünden etkilenmediği belirlenmişti” diye belirtildi.

Patrik Sahak II.’nin talimatlarıyla Büyük Oruç döneminde, (Arevakal) Gündoğumu törenlerinin her bir kilisenin kendi din görevlisi ve okuyucuları tarafından gerçekleştirileceği ve ayrıca Patriklik Vaizleri’nin, belirlenmiş tarihlerde ve belirtilen kiliselerde törenleri yöneterek vaaz edecekleri açıklamada yer aldı.

Gündoğumu Törenleri, tüm kiliselerde saat 11:00’de, vaiz bulunan kiliselerde ise saat 10:30’da başlayacak ve törenler her iki durumda da en geç saat 12:00’de sonlandırılacak.

Yapılan açıklama şu şekilde devam ediyor: “Salgın süreci göz önünde bulundurularak, ikinci bir emre kadar Arevakal Törenleri sonrasında, ‘Çırorhnek’ (Su Kutsaması) yapılmayacak, sadece hastalar için şifa duaları okunacaktır.

Cemaatimiz üyelerini sosyal mesafe kurallarına, maske ve dezenfektan kullanımına titizlikle riayet etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, kilise vakıf yönetim kurullarınca yetkilendirilmiş görevlilerin nüfus ve telefon bilgilerini almak suretiyle, filyasyon takibine devam edeceklerdir. Büyük Oruç döneminde, kiliselere toplu ulaşım hizmeti verilmeyecektir. Cemaatimiz üyelerinin yaş haddini, belirli yaşa sahip kişiler için belirlenmiş kısıtlamaları ve toplu taşımadan yararlanabilme şartlarını göz önünde bulundurmaları gerekir.

Tövbe ve dua dönemi olan Büyük Oruç Dönemi’nde, Tanrı, iyiliksever gücüyle hepimizin hayatına dokunsun ve hepimiz Kutsal Hafta’yı ve Rab’bimiz Efendimiz İsa Mesih’in Ölülerden Diriliş Yortusu’nu kutlamaya erişelim.”

Protestan Kiliseler Derneği’nin Hazırladığı 2020 Hak İhlalleri İzleme Raporu Yayınlandı

Türkiye’deki Protestan toplumuna yönelik izleme raporlarını yayımlayan Protestan Kiliseler Derneği’nin 2020 raporu, 22 Şubat tarihinde yayınlandı.Her yıl...

Patrik Sahak II’ye Rahiplerden Önemli Ziyaret

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, 23 Şubat Salı günü, Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan’ı, Kadıköy...

17 bin 300 Yıllık Kanguru Çizimi Keşfedildi

Avustralya'nın batısında yer alan ve Aborijin kaya resimleri ile tanınan Kimberley bölgesinde bilim insanları, bir kayalık mağaranın...

Hristiyanlar, Kilise Saldırısının Ardından Endişeli

Bangladeşli Hristiyanlar, geçen hafta Protestan bir kilisenin tahrip edilip yağmalandığını bildirdikten sonra yerel makamlarla ilgili endişelerini ve...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi