3 Haziran 2023 Cumartesi

Depremde Hasar Gören Aziz Corç Kilisesi Bu Yıl Hıdırellez Etkinliklerine Ev Sahipliği Yapamadı


Her yıl 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutlanan Hıdırellez’de tüm inanç ve kültürleri buluşturan İskenderun Aziz Corç Kilisesi, depremden gördüğü hasar nedeniyle bu yıl kapılarını açamadı.

İskenderun’da bulunan tarihi Aziz Corç (Mar Circos) Kilisesi, her yıl Hıdırellez’de dileklerin ve arzuların ortak mekânı olurdu. Yaşanan deprem felaketinde hasar gören kilisede bu yıl Hıdırellez kutlamaları yapılamadı.
Depremde zarar gören Kiliseye, can güvenliği nedeniyle kimse alınmazken, kapıya; “Kilisemiz depremde zarar gördüğünden 5 Mayıs tarihinde geleneksel Hıdrellez Etkinlikleri yapılamayacaktır” yazıldı.

İskenderun Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Can Teymur, deprem felaketinde kiliselerinin zarar gördüğünü ifade ederek; “Her yıl geleneksel olarak Hıdırellez etkinlikleri yapılan Aziz Corç kilisemizde maalesef doğu ve batı duvarları tamamen ayrışmış vaziyette. Açıkçası biz burada çok az sayıda cemaat üyemizle ibadet yapıyoruz ama bildiğiniz gibi Hıdırellez günlerinde burası binlerce kişinin uğrak yeri oluyor. Biz yönetim kurulu olarak böyle bir riske girmemek için karar aldık. Kilise içerisinde ve bahçesinde bu seneye mahsus olmak üzere Hıdırellez etkinlikleri yapılmaması gerektiğini uygun gördük. Bu kararı özellikle insanlarımızın güvenliği açısından aldık. Hıdırellez hepimizin birlikte kutladığı en müstesna günlerden biridir. Mutlulukların, sevginin, kardeşliğin, yeşermek üzere dua edildiği bir gün. Bildiğiniz gibi deprem felaketinde on binlerce insanımızı kaybettik, birçok insanımız acılar çekti. Ben burada böyle kutsal, mübarek günde kaybettiğimiz vatandaşlarımıza yüce Rabbim’den rahmet diliyorum. Bir an önce devletimizin, yaşadığımızın bu güzide topraklarda sıkıntı çeken insanlarımızın sıkıntılarını gidereceğine inanıyorum. İnşallah gelecek yıl ibadet yerlerimiz restore edilmiş olur ve huzur içerisinde yine yaşantımıza devam ederiz” şeklinde konuştu.


Hıdırellez, eski çağlardan beri bahar bayramı olarak kutlanıyor, Hızır ve İlyas’ın her sene bir kez kavuştuğu gün olduğuna inanılıyor. Her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan Hıdırellez, Anadolu, Ortadoğu, Irak, Suriye, Kırım, Azerbaycan ile Balkan ülkelerinde “bayram” olarak değerlendiriliyor.
Hıdırellez’in inanış ve ritüelleri içerisinde gül ağacının altına dileği tutulan ev gibi unsurların maketleri yapılır ya da çizilir. Çocuk sahibi olmak isteyenler de beşik yapıp içine bebek bırakır. Dilek tutularak ağaç etrafında dönülür, mumlar yakılır. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

‘‘Yaratılış’ın Korunması için Dünya Dua Günü’’

Gezegenimiz için Adalet, İnsanlık için Barış DemektirLaudato si' Hareketi'nin Genel Müdürü Tomas Insua, Yaratılış'ın Korunması için Dünya...

Hristiyanlara Yönelik Saldırıların Ardından İç Savaş Korkusu

Hindistan'ın kuzeydoğusunda Hristiyan toplumuna karşı haftalardır devam eden şiddet olaylarının iç savaşa yol açmasından endişe ediliyor.Manipur eyaletindeki...

Titanik’in Kayıp Hazineleri Ortaya Çıktı

111 yıl önce batan Titanik'in enkazından elde edilen yeni görüntülerde Megalodon köpekbalığı dişinden yapılmış altın bir kolye...

İskenderun Katolik Kilisesi’nde Pentikost Ayini

“Bizi Bir Arada Tutan, Kutsal Ruhtur!”Paskalya Bayramı’ndan sonraki 50’inci günde, “Kutsal Ruh’un Havarilerin Üstüne Dökülüşünün” kutlandığı “Pentikost...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi