19 Nisan 2021 Pazartesi

Ekümenik Patrik Bartholomeos, Diriliş Yortusu Sebebiyle Patrik Sahak II’yi Ziyaret Etti

Ekümenik Patrik Bartholomeos, Kutsal Diriliş Yortusu sebebiyle, Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II’yi ziyaret etti. Ziyaret, Ermeni Patrikhanesi’nde gerçekleşti. Görüşmede Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan, Kiliselerarası İlişkiler Sorumlusu Kıdemli Peder Drtad Uzunyan, Rahip Harutyun Damadyan, Rahip Hovagim Seropyan ve Peder Şirvan Mürzyan da hazır bulundular.

Ziyaret ile ilgili, Türkiye Ermenileri Patrikliği Facebook sayfasından yapılan açıklama şöyle:

”Kadasetli Patrik Sahak II. Hazretleri, 6 Nisan 2021, Salı, saat 11.00’de, Rum Patriği Bartholomeos I. Hazretleri’ni Patrikhane’de ağırladı. Rum Patriği’ne yeni Kadıköy Metropoliti Emanuil Adamakis ve yeni Patrik Vekili Rahip Theodoros refakat ettiler. Görüşmede Patrik Vekili Kıdemli Peder Krikor Damadyan, Kiliselerarası İlişkiler Sorumlusu Kıdemli Peder Drtad Uzunyan, Rahip Harutyun Damadyan, Rahip Hovagim Seropyan ve Peder Şirvan Mürzyan da hazır bulundular.

Patrik Bartholomeos Hazretleri, Patrikhane girişinde din adamları tarafından karşılandı ve kabul salonuna geçti. Burada iki ruhani önder birbirlerini selamladılar ve Rum Patriği, Ermeni Kilisesi’nin Kutsal Diriliş Yortusu’nu kutladı. Sohbet esnasında, Patrik Bartholomeos, ilk olarak yeni Kadıköy Metropoliti’ni ve yeni Patrik Vekili’ni tanıttı. Ziyaret vesilesiyle Metropolit Emanuil, Patrik Hazretleri’ne episkoposluk madalyonu takdim etti.

Salgın sürecindeki kısıtlamaların gölgesinde, karşılıklı ziyaretler gerçekleştirmenin zor olduğunu ve bu nedenle Kutsal Doğuş Yortusu’nda ziyaretlerin gerçekleşemediğini hatırlattı. Diğer yandan, Kutsal Diriliş Yortusu vesilesiyle, Ermeni Patriği’ne, biraderane tebriklerini şahsen iletmeyi arzuladığını belirtti. Sohbet esnasında, iki ruhani önder de, pandemi nedeniyle kilise hayatının sekteye uğradığını belirttiler. Diğer yandan, kısıtlı koşullarda dahi olsa, kiliseler hizmetlerini sürdürmeye devam etmekteydiler. Bu vesileyle, pandeminin etkisini bir an önce yitirmesini ve kiliselerin hizmetlerine eskiden olduğu gibi daha aktif bir şekilde devam etmelerini dilediler.

Patrik Sahak II. Hazretleri, ziyaret vesilesiyle Patrik Bartholomeos Hazretleri’ne teşekkürlerini sundu. Pandeminin zorlu koşullarında, İsa Mesih’te bir kardeşlerin, varlığını hissetmek büyük bir lütuftu. Patrik Hazretleri, bu yıl İstanbul’daki Ermeni kiliselerinde törenlerin halka kapalı olarak gerçekleştiğini söyledi. Diğer yandan ise, törenlerin yapılabiliyor olması büyük bir sevinç kaynağıydı. Bu yıl özellikle Patrikliğimiz’in “Lraper” sosyal medya hizmetinin bir kazanımı olarak, tüm törenlerin Patrikliğimizin sosyal medya kanallarından canlı olarak yayınlandığını belirtti. Bu yayınların binlerce insana ulaşması ise bu sıkıntılı süreçteki en sevindirici ve ümit verici haberlerin başında gelmekteydi.

Ruhani Önderimiz, bu ziyaret vesilesiyle Patrik Hazretleri’ne bir sürpriz yaptı. Geçtiğimiz günlerde, Patrikliğimiz bünyesinde, Müteveffa Patrik Mesrob II. Hazretleri hakkında bir anı kitabının hazırlandığını ve bu kitap içerisinde Bartholomeos Hazretleri’nin yazısının ve resimlerinin de bulunduğunu belirterek yeni kitabın ilk nüshalarından birini konuk Patrik Hazretleri’ne takdim etti. Bu vesileyle, iki patrik de, Müteveffa Patrik Mesrob II Hazretleri’ni büyük bir özlem ve sevgiyle andılar.

Ziyaretin sonunda, Patrik Bartholomeos Hazretleri konukseverliğinden dolayı Patrik Sahak II. Hazretleri’ne teşekkür etti ve sonrasında yanındakilerle birlikte Patrikhane’den ayrıldı.”

Rus Rahip İntihar Etti

Rusya'nın Rostov şehrinin Metropolit sözcüsü Igor Petrovsky, RIA haber ajansının raporuna göre, Rostov-on-Don bölgesinden bir rahip ve...

Türkiye’nin İlk Gastronomi Köyü’nün Temelleri Atıldı

Türkiye'nin son Ermeni köyü olan Vakıflıköy'de Gastronomi Köyü'nün temelleri atıldı. Samandağ Belediyesi'nin öncülüğünde kurulan ve belediyenin ortak...

Ortodoks Cemaati, Oruç Dönemini Kiliseden Uzak Geçiriyor

Kutsal Diriliş öncesindeki oruç döneminde gerçekleştirilen ‘Kutsal Ayinler’ salgın kuralları gereğince, Türkiye'deki tüm kiliselerde cemaatin kısıtlı katılımı...

Ermeni Apostolik Kiliselerinde ”Yeşil Pazar” Haftası

Türkiye Ermenileri Patrikliğinin, salgın önlemleri kapsamında aldığı, kiliselerde her türlü tören icrasının askıya alınması kararının ardından, hafta...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi