1 Aralık 2021 Çarşamba

Ermeni Apostolik Kilisesi, Doğuş ve Beliriş Yortusu’nu Kutladı

Ermeni Apostolik Kilisesi’nin 06 Ocak’ta kutladığı Doğuş (Noel) ve Beliriş Yortusu, Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’ne bağlı, Din görevlisi bulunan tüm kiliselerinde büyük bir coşku ile kutlandı. 

Geleneksel olarak, Türkiye Ermenileri 85. Seçilmiş Patriği Episkopos Kadasetli II. Sahak Maşalyan, patriklik merkez Meryem Ana (Surp Asdvadzadzin) Kilisesi’ndeki ayine riyaset etti. 

06 Ocak pazartesi sabah saatlerinde başlayan kutsal sunu ayinini kilisenin din görevlisi Kıdemli Peder Antreas Hagopyan sundu. Yine aynı kiliseye bağlı diyakos ve muganniler de sunakta yardımcılıkları üstlendiler. Ayin süresince ilahileri kilisenin Koğtan korosu, şefleri Hovsep Kuyumcuyan yönetiminde seslendirdiler.

Komünyon dağıtımının ardından Patrik Maşalyan Ermenice ve Türkçe olarak verdiği vaazda özetle; 2000 yıldır büyük sevinç ve coşku ile kutlanan, İsa Mesih’in doğuşunun aslında içinde birçok anlam barındırdığını, bunlardan birinin de, doğduğu günün aslında İsa Mesih ve ailesi için zorluklarla dolu bir yaşamın başlangıcı olduğunu, ancak tüm Hristiyanlar için de bir bayrama dönüştüğünü, bizlerin de hayatımızda birçok sıkıntılı dönemler olduğunu, yaşadığımız anlarda çektiğimiz acı ve zorlukları, geçtikten sonra gülerek hatırladığımızı, bunlardan ders çıkarmamız gerektiğini dile getirdi. 

“İsa Mesih’in ahırda doğuşundaki en önemli gizem, aslında Tanrı’nın bize söylediği şey ” Ben oradaysam, en kötü durum, en yaşanamayacak  olay bile bir efsaneye dönüşür” dür. Bu yüzden bizler de içimizde mutlaka Tanrı’yı barındırmalıyız. 

İsa Mesih’in doğuşu bizler için bir umuttur. Tanrı’nın bizle beraber olması umudu. En kötü anlarda bile bu umudu yitirmemeliyiz. 

İsa Mesih’in melek tarafından verilmiş isimlerinden biri Emanuel yani “Tanrı bizimle beraber” dir. Öyle ki bebek İsa Mesih doğumu ile bize bu mesajı verdi. O bir kurtarıcı olarak doğdu, bizi Tanrı’sızlıktan, ümitsizlikten, karanlıktan kurtarıyor” diyerek sözünü sürdüren Patrik Maşalyan, kilisede bulunanların ve tüm cemaatinin Doğuş ve Beliriş Bayramı’nı kutladı. Ayine katılan, Santa Maria Katolik Kilisesi temsilcilerine de teşekkürlerini sundu. 

Vaazın ardından, İsa Mesih’in Ürdün Nehrindeki vaftizini temsilen Su Haç ile kutsandı ve Haç suya bırakıldı. 

Ardından kortej halinde kiliseden çıkılıp Ğazaz Artin Amira salonuna geçildi. Burada Su- Ekmek ve Tuz kutsanması ile tören son buldu. 

2021’de Hristiyanlara En Çok Zulmedenler Açıklandı

Uluslararası Hristiyan Kurumu (ICC), 2021'de Hristiyanlara en çok zulüm uygulayanların Taliban, Kim Jong-un ve Nijerya olduğu olduğunu...

PSYK, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan’ı Ziyaret Etti

Türkiye Ermenileri Patrikliği Sosyal Yardım Komisyonu (PSYK) Başkanı Haçik Canel, Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi Yönetim Kurulu...

Patrik Sahak II, Kardinal Kurt Koch’u Patrikhanedeki Makamında Kabul Etti

Patrik Kadasetli Sahak II. 29 Kasım 2021 Pazartesi günü, Papalık Hristiyanlararası Birlik Kurulu Başkanı Kardinal Kurt Koch’u...

Patrik Sahak II: “Hayatı Bir Yolculuk Gibi Görebilmek Bizi Özgürleştirir”

Kumkapı Patriklik Merkez Surp Asdvadzadzin Kilisesi'nde, 28 Kasım Pazar günü, Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II'nin riyaset...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi