7 Mayıs 2021 Cuma

Ermeni Patrikliğinden Koronavirüs’e Bağlı Yeni Tedbir Kararları

Türkiye Ermeni Patrikliğinin Facebook sayfasından, 01 Aralık günü yapılan duyuru ile, Covid-19 pandemisinden dolayı alınan son önlemlerin ardından, uygulanacak olan yenilikler açıklandı.

Duyuru şöyle;

KORONAVİRÜS PANDEMİSİ’NİN İLERLEMESİ NEDENİYLE ALINAN YENİ ÖNLEMLER HAKKINDAPATRİKLİK BİLDİRİSİ

Bilindiği üzere, Koronavirüs Pandemisi nedeniyle sağlık sorumlularının tavsiyeleri dikkate alınarak kiliselerimiz toplu ibadet, Dini Nikâh (Kilise Düğünleri), Vaftiz törenleri ve Cenaze törenlerinin gerçekleştirilebilmesi için resmi ve sağlık kurumlarımızın belirlediği maske kullanımı, sosyal mesafe ve dezenfektan kullanımı gibi şartlara uyulması kaydıyla 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren kademeli olarak açılmıştı.
Buna göre, Yeni önlemler ve il içinde kısıtlı dolaşım düzenlemeleri dikkate alınarak Patriklik Makamı’nın talimatıyla ikinci bir emre kadar;
1. Kiliselerimiz pazar günleri toplu ibadete, Dini Nikâh (Kilise Düğünleri) ve Vaftiz Törenleri’ne kapatılmıştır.

2. Sadece birinci derecedeki akraba ve aile üyelerinin katılımıyla ve azami 30 (otuz) kişilik bir mevcut ile resmi ve sağlık kurumlarımızın belirlediği maske kullanımı, sosyal mesafe ve dezenfektan kullanımı gibi şartlara kesinlikle uyulması kaydıyla Kiliselerimizde Dini Nikâh Törenleri (Kilise Düğünleri) pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 15.00 ve 17.00 saatlerinde gerçekleşebilecektir. Tebriklerin sunulması konusunda törende hazır bulunmakla yetinilmesi ve el sıkışmasından uzak durulmasını tavsiye ederiz.

3. Sadece birinci derecedeki akraba ve aile üyelerinin katılımıyla ve azami 30 (otuz) kişilik bir mevcut ile resmi ve sağlık kurumlarımızın belirlediği maske kullanımı, sosyal mesafe ve dezenfektan kullanımı gibi şartlara kesinlikle uyulması kaydıyla Kiliselerimizde Vaftiz törenleri haftaiçi günlerde gerçekleşebilecektir. Tebriklerin sunulması konusunda törende hazır bulunmakla yetinilmesi ve el sıkışmasından uzak durulmasını tavsiye ederiz.

4. Sadece birinci derecedeki akraba ve aile üyelerinin katılımıyla ve azami 30 (otuz) kişilik bir mevcut ile resmi ve sağlık kurumlarımızın belirlediği maske kullanımı, sosyal mesafe ve dezenfektan kullanımı gibi şartlara kesinlikle uyulması kaydıyla Kiliselerimizde ve mezarlıklarımızda Cenaze törenleri hafta içi günlerde gerçekleşebilecektir. Bu olağanüstü durumlarda taziyelerin telefon veya elektronik ortamdan yararlanarak sunulması önerilir.

5. Sağlık sorumlularının tavsiyeleri dikkate alınarak COVID-19 Virüsü nedeniyle vefat edenlerin uğurlama töreni ivedi bir şekilde ve sadece mezarlıklardan, gerekli önlemler alınarak gerçekleştirilecektir.

6. Evlerde yapılacak defin sonrası veya “Giragamudk” duaları askıya alınmıştır.

7. Kilise salonlarının kabul veya taziye amacıyla kullanılmasının uygun görülmemiş olduğunu tekraren hatırlatırız.

8. Pazar günlerine rastlayan “KIRK” ve “SENE” gibi “HOKEHANKİSD” (Ayin-i Ruhani) duaları yine sadece birinci derecedeki akraba ve aile üyelerinin katılımıyla ve azami 30 (otuz) kişilik bir mevcut ile resmi ve sağlık kurumlarımızın belirlediği maske kullanımı, sosyal mesafe ve dezenfektan kullanımı gibi şartlara kesinlikle uyulması kaydıyla hafta içi günlerde yapılacaktır.


Cemaatimizin değerli üyelerinin gerek kendi gerekse çevre sağlığını düşünerek yukarıda belirtilen hususlara titizlikle uymalarını yeni önlemlere mahal verilmemesinin teminini tavsiye ediyoruz.


1 Aralık 2020

PATRİKLİK SEKRETERYASI

Organlarını Kaybeden Adam, Hristiyan Parçaya İlham Oldu

Hristiyan müzik grubu MercyMe, Perşembe günü ulusal bir ABC televizyon seyircisine yeni hit şarkıları ''Say I Won't''un...

Kilise Topluluklarındaki Ailelere, Kardeş Evlat Edinme Çağrısı

Yeni rakamlar, İngiltere'de evlat edinilmeyi bekleyen 2 bin çocuğun yaklaşık yarısının iki veya daha fazla kardeşi olduğunu...

Kilise Liderlerinden Aşı Pasaportlarına Karşı Mektup

İngiltere'de 1000'e yakın kilise lideri, aşı pasaportlarının uygulanmasına karşı çıkan açık bir mektup derledi.İngiltere Başbakanı Boris Johnson...

Kilise Liderleri, Daha İyi Aşı Dağıtımı Çağrısında Bulundu

Kilise liderleri, koronavirüs aşısının daha iyi üretilmesi ve dağıtılması çağrısında bulundu.Aralarında eski Canterbury Başepiskoposu Dr. Rowan...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi