4 Aralık 2023 Pazartesi

Hamburg Başepiskoposu’ndan İzmir’e Ziyaret

İzmir ziyareti kapsamında 3 Eylül Pazar günü Havari ve İncil Yazarı Aziz Yuhanna Katedrali’nde Almanya Hamburg Başepiskoposu Monsenyör Stefan Heße başkanlığında Kutsal Ayin gerçekleştirildi.

Ayine İzmir Başepiskoposu Monsenyör Martin Kmetec ve Vatikan’ın İskandinavya Büyükelçisi Monsenyör Julio Murat eşlik ettiler. İzmir Başepiskoposluğu Genel Vikeri Peder Felianus Dogon, İzmir Başepiskoposu Şansölyesi Peder Alessandro Amprino ve Bornova Kilisesi’nden Peder Pascal Robert de ayine katıldı.


Açılış konuşmasında Monsenyör Martin Kmetec, Monsenyör Heße’yi çok sıcak bir şekilde karşılaştı.

Peygamber Yeremya’nın kitabından ve Aziz Pavlus’un Romalılara Mektubu’ndan Sözler okunduktan sonra, Peder Pascal Robert, Aziz Matta tarafından yazılan Mesih İsa’nın İncil’inden Sözleri okudu. Verdiği vaazında Monsenyör Stefan Heße : “Eğer en büyük peygamberlerden biri olan Yeremya ve Havarilerin sözcüsü Petrus’un düşüncelerini yenilemeleri gerekiyorsa, bizim bunu yapmaya daha ne kadar ihtiyacımız var! İnançla yaşamama izin verilen deneyimler arasında Tanrı, insan ve Kilise hakkındaki düşüncelerimin yaşam boyunca sürekli yenilenmesi ve dolayısıyla derinleşmesi de yer alıyor” dedi.

İnsanlar hakkında düşünceleri konusunda: “Seyahatlerim sırasında -ister Yunanistan’da, ister Türkiye’de, isterse başka yerlerde olsun- pek çok mülteciyle tanışıyorum. Onlar bugün merkeze alınması gereken insanlardan sadece bir örnek. Papa Françesko’nun Dünya Göçmenler ve Mülteciler Günü Mesajı’nda belirttiği gibi: ‘Her siyasi faaliyette, her programda, her pastoral eylemde kişiyi her zaman merkeze, birçok yönüyle koymalıyız, manevi boyut da dahil. Ve bu, temel eşitliği tanınması gereken tüm insanlar için geçerlidir’ ” dedi.

Kilise hakkında yeni bir düşünce tarzı konusunda ise, “Uzun zamandır Kilise’nin her şeyi bildiğini ve insanlara hayat yolculuğunda nereye gideceklerini öğrettiğini düşünüyorduk. Yakında Episkoposlar Sinodu Roma’da başlayacak. Papa Françesko, Kilise’yi yeni bir şekilde düşünmeye teşvik etmek istiyor. Çözüme ancak birlikte çalışarak ulaşacağız. Bizler sadece halka söyleyecek, sunacak bir şeyleri olan kişiler değiliz, onlardan çok daha fazlasını öğrenebiliriz ve çok dikkatli olmalıyız” dedi.

Hamburg Başepiskoposu Monsenyör Stefan Heße

Cumartesi günü, Alman Episkoposlar Konferansı Göç Komisyonu Başkanı olarak ve Mülteci İşleri Özel Temsilcisi olarak Hamburg Başepiskoposu Heße onunla gelen küçük bir delegasyon ile önce İzmir Caritas’ta bir toplantı gerçekleştirdi ve bir grup mülteci ile buluştu.

Ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bir nezaket ziyareti yapıldı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Mustafa Özuslu ile buluştu.

(SAT-7 TÜRK/İZMİR-Nathalie Ritzmann)

Yenikapı Surp Tateos Partoğomeos Ermeni Kilisesi’nin Sevgi Sofrası

Yenikapı Surp Tateos Partoğomeos Ermeni Kilisesi'nin "Madağ"ı (Sevgi Sofrası), Türkiye Ermenileri Patriği Kadasetli Sahak II riyasetindeki Surp...

İzmir’de Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı

İzmir Aziz Yuhanna Katedral Bazilikası’nda 2 Aralık Cumartesi günü saat 18.00’de "Türkiye Efkaristiya Yılı’nın Açılışı" İzmir Başepiskoposu...

Endonezya’daki Devlet Daireleri Geçici İbadethane Olarak Kullanılabilecek

Endonezya Din İşleri Bakanı Yakut Cholil Qoumas, devlet dairelerinin azınlık gruplar tarafından geçici ibadethane olarak kullanılabileceğini bildirdi....

Silahlı Militanlar Hristiyanları Hedef Alıyor

Silahlı militanlar, Nijerya'nın Zamfara eyaletindeki Mutunji topluluğundan 100'den fazla kişiyi kaçırdı. Yerel kaynaklara göre, topluluk liderlerinden bir...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi