27 Eylül 2022 Salı

Hatay Kiliselerinde ‘Kutsal Haçı Yüceltme’ Ayinleri

Her yıl 14 Eylül tarihinde Geleneksel olarak kutlanan “Kutsal Haçı Yüceltme Bayramı” Hatay’daki Ortodoks Kiliselerinde özel ayinlerle kutlandı. İskenderun, Antakya, Samandağ, Altınözü ve Arsuz Rum Ortodoks Kiliselerinde gerçekleştirilen Kutsal Ayinler, cemaat üyelerinin katılımları ile yapıldı.

İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi ile Arsuz Aziz Yuhanna Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayinleri, Peder Dimitri Yıldırım ile Peder Yusuf Nicholas Papasoğlu, Antakya Azizler Petrus ve Pavlus Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayini Pederler Dimitri Doğum ile Can Dellüller, Samandağ Aziz İlyas Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayini Pederler Trifon Yumurta ile Dimyan Yakupoğlu, Altınözü Sarılar Aziz Georgios Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayini Cebrail Kuşoğlu ile Abdullah Papasoğlu, Altınözü Tokaçlı Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi’ndeki ayini de Musa Papas ve Mihail Papas yönettiler.

Yapılan ayinlerde, reyhan dalları, çiçekler ve yapraklarla süslenmiş olan bir tepsinin içine yerleştirilen “Kutsal Haç” ayine iştirak eden cemaat üyelerinin önünden seremoni ile geçirildi ve cemaat üyeleri de Kutsal Haçı, secde ve dualarla karşıladı.

Kutsal Ekmek ve şarabın da kutsanarak dağıtıldığı ayinlerin sonunda Haç’ın süslendiği reyhan dalı, çiçek ve yapraklar da cemaat üyelerine dağıtıldı.

İsa Mesih’in Çarmıh’a Gerildiği Haç 14 Eylül’de Bulunmuştur

İnanışa göre, Mesih İsa’nın üzerinde Çarmıh’a gerildiği Haç’ın parçaları, Bizans İmparatoru Konstantin’in annesi Helena tarafından M.S. 325 yılında Yeruşalim yakınlarında yapılan uzun aramalar sonunda bulunur. Kutsal Haç Yeruşalim’de bulunduğu günde yani 14 Eylül’de Yeruşalim Patriği ve Aziz Makarios tarafından göklere yüceltilmiştir.

Bu münasebetle yaşanan bu kutsal olay, bütün Ortodoks Kiliselerinde her yıl 14 Eylül tarihinde yapılan özel ayinlerle kutlanır. Gerçekleştirilen Kutsal Ayinlerde, Kutsal Haç büyük bir coşku içinde övülür. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Küresel Gıda Krizinin Acilen Ele Alınması İçin Çağrı

Uluslararası kuruluşlar, Ukrayna'daki savaşın yol açtığı küresel gıda krizinin, tahıl koridorunun açılmasına rağmen bitmediğini belirterek, krizin daha...

İskenderun Katolik Katedrali’nde Öğrenciler İçin Dua

İskenderun Müjdeleme Latin Katolik Kilisesi Pederlerinden, Anadolu Havarisel Vekili Şansölyesi Antuan Ilgıt, geçtiğimiz hafta başlayan yeni eğitim-öğretim...

Ermeni Kilisesi’nde Varaka Surp Haç Yortusu

Yılda 5 kez kutlanan, Haç'ın bayramlarından biri olan ve sadece Ermeni Kilisesine ait Varaka Surp Haç Yortusu,...

Kutsal Toprakları Ziyaret Eden Hristiyanlar, Kazı Çalışmalarına Katılabilir

ABD'den Kutsal Toprakları ziyaret etmeyi planlayan Hristiyanlar, hükümet girişiminin bir parçası olarak Kutsal Kitap'a yönelik kazı çalışmalarına...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi