5 Mayıs 2021 Çarşamba

Hatay’da Covid-19 Kısıtlamalarında Paskalya Ayinleri

Hatay’da alınan özel izinlerle Rum Ortodoks Kiliseleri, sosyal medya üzerinden canlı ya da sınırlı sayıda kilise üyesinin katılımıyla Paskalya ayinlerini gerçekleştirebildi.

Hatay Antakya’da Paskalya Bayramı dolayısıyla kiliseye gelen inanlılar, ayine eşlik edip, dua etti.

İsa Mesih’in ölümden dirilişi anlamını taşıyan Paskalya Bayramı, Antakya’da yaşayan Ortodokslarca coşkuyla kutlandı. Antakya Azizler Petrus ve Pavlus Rum Ortodoks Kilisesi’nde kısıtlı sayıda cemaat üyesinin katılımı ile gerçekleştirilen ayin, kısıtlama altında da olsa yine renkli görüntülere sahne oldu. Hep bir ağızdan söylenen ilahiler, Paskalya coşkusunu doruğa taşıdı.

Pazar günü sabahın erken saatlerinde Antakya Ortodoks Kilisesi’nde gerçekleştirilen ayine gelen cemaat üyeleri, mum yakarak dualara ve ilahilere eşlik etti. Kutsal Paskalya Ayinini, Kilise Pederleri Jan Dellüler ve Dimitri Doğum yönetti.

İncil’den bölümler okunduğu ve Diriliş İlahilerinin söylendiği ayinde barış mesajları da verildi. Kilisenin bahçesinde devam eden ayinde, hep birlikte ‘Mesih Kam-Hristos Anesti-İsa Dirildi’ nidaları yükseldi.

Antakya Ortodoks  Kilisesi Cemaat Vakfı Başkanı Fadi Hurigil; “Antakya’da Paskalya Bayramını her zaman için bir başka coşku ile kutlanır. Şiddetin ve nefretin yaygınlaştığı dünyamızda, kökeni, inancı ve felsefi görüşü ne olursa olsun insanların kardeşçe yaşaması, gelenek ve göreneklerini paylaşması, huzurun ve barışın egemen olması en büyük dileğimizdir” şeklinde konuştu. Ayin sonunda, törene katılan kısıtlı sayıdaki cemaat üyeleri birbirleri ile bayramlaşırken, Paskalya’ya özgü renkli yumurtalar da dağıtıldı. 

İskenderun’da ‘Paskalya Ayini’ Kutsal Ateş Kalabalık Olmadan Yandı

İsa Mesih’in ölümden dirilişinin kutlandığı ‘Paskalya’ Bayramı nedeniyle, İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi’nde kısıtlamaların gölgesinde, oldukça sade bir ayin düzenlendi. Cumartesi gecesi saat 21.00’da başlayan ayinde dualar edilirken, barış mesajlarının yanı sıra tüm dünyanın koronavirüsten bir an önce kurtulması temennileri dile getirildi.

İskenderun Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi Pederlerinden Yusuf Nicholas Papasoğlu’nun yönettiği kutsal ayinde, Mesih’in İsa’nın Ölüler Diyarından dirilmesi ‘Mesih Kam-Hristos Anesti-İsa Dirildi’ nidaları ile kutlandı. Kutlamalar elbette ki eski coşkusundan uzaktı, çünkü kısıtlamalar nedeniyle ayine çok az sayıda kişi katılabildi.

Kilise içerisinde başlayan ayin, daha sonra kilise avlusunda devam etti. Kilise Pederi Yusuf Nicholas Papasoğlu ve beraberindekiler ellerindeki mumlarla avluya çıkarken, Peder Papasoğlu İncil’in okumasını da burada yaptı. Paskalya Bayramına özel Arapça ve Yunanca olarak seslendirilen ‘Mesih Kam-Hiristos Anesti-İsa Dirildi’ ilahisi Peder ve az sayıdaki cemaat üyeleri tarafından defalarca coşkuyla söylendi.

Peder Papasoğlu, daha sonra İsa Mesih’in mezarından kalkmasını temsilen, üç defa çaldığı Kilisenin kapısını açarak içeri girdi ve ‘İsa Dirildi’ ezgilerinin söylenmesi kilisenin içerisinde de bir süre devam etti.

Paskalya Bayramı ile ilgili konuşan Peder Yusuf Nicholas Papasoğlu, İsa Mesih’in ölümünün biz imanlılar için ‘Ebedi Hayatın’ başlangıcı olduğuna vurgu yaptı. Papasoğlu, Mesih’in bizim için acılar çekip, sonunda haç üzerinde öldürülmesine layık olup olmadığımızı sorgulamamız gerektiğine de işaret etti. Papasoğlu, bundan sonraki bayramların yine eski coşkusu ile kutlanabilmesi için tüm dünyanın yaşanan bu illetten kurtulması için de dualar etti.

Paskalya Bayramı, Hıristiyan âleminin en büyük bayramlarından biri olarak kabul edilirken, Kurtarıcımız olan Mesih İsa’nın havarileriyle birlikte yediği son yemeğinin, haça gerilerek öldürülmesinin ve tüm insanlar için kendini feda edişinin ardından üçüncü günde, “Ölüler Arasından Dirilişi” anlamına geliyor.

(SAT-7 TÜRK/İlyas Edip TERBİYELİ/İskenderun)

Papa Françesko, Mayıs Ayı Duasını Finans Dünyasına Adadı

Papa Françesko, 2021 Mayıs ayının dua konusunu açıkladı ve finansal piyasalardaki spekülasyonu sınırlanması ve insanları korumaları çağrısında...

Müteveffa Patrik Mesrob II Anı Kitabı Yayınlandı

Müteveffa Patrik Mesrob II'nin vefatının 2. yıldönümü vesilesi ile, Türkiye Ermenileri Patrikliği tarafından bir anı kitabı yayınlandı.Patrikliğin...

Siyahi Kilise Liderleri: ”Hükümetin Irk Raporu, Irkçılığın ‘Yaşanmış Tecrübeleri’ İle Çelişiyor”

Siyahi Kilise liderleri, Britanya'da ırkçılıkla ilgili bir Hükümet raporundan duydukları hayal kırıklığını dile getirdi.Irk ve Etnik Eşitsizlikler...

Salgın Döneminde Kiliselere Bağış Arttı

LifeWay Research'e göre, ABD'de kiliseye gidenlerin yaklaşık üçte ikisi 2020'deki koronavirüs salgını sırasında bir önceki yıla kıyasla...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi