27 Ocak 2022 Perşembe

Hatay’da Vaftiz Bayramı

İsa Mesih’in, Vaftizci Yuhanna tarafından Ürdün Nehri’nde vaftiz edilmesinin kutlandığı “Vaftiz Bayramı” dolayısıyla Hatay’ın İskenderun ilçesindeki Aziz Nikola Rum Ortodoks Kilisesi’nde görkemli bir ayin düzenlendi.

Özel bir ayinle kutlanan Vaftiz Bayramı’nda, okunarak kutsanan sular tüm cemaat üyelerine dağıtıldı. Ayinde, Aziz Yuhanna’nın bayramı için de dualar edildi.

İskenderun Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi Pederleri Dimitri Yıldırım ve Yusuf Nicholas Papasoğlu’nun birlikte yönettiği ayinde, hep birlikte dualar edildi, barış mesajları verildi. Arapça olarak verdiği vaazda Vaftiz Bayramı’nın anlamını anlatan Peder Yıldırım, Kurtarıcımız Mesih İsa’nın, Vaftizci Yahya tarafından vaftiz edildiğini hatırlattı. Peder Yıldırım, İsa Mesih’in vaftizi sırasında, gökten büyük bir gürültü koptuğunu ve Kutsal Ruh’un beyaz bir güvercin görünümünde İsa Mesih’in üzerine konduğunu da sözlerine ekledi. 

Peder Papasoğlu da, kutsal ayin esnasında İncil’den bir bölüm okuduktan sonra, elindeki haçı kazan içindeki suya batırarak temsili vaftiz töreni gerçekleştirdi.

Bugün için özel olarak hazırlanan ekmekleri de kutsayan Peder Yusuf Nicholas Papasoğlu, Vaftiz Bayramı töreni sırasında ayrıca, okunarak kutsanan suyun içerisine bir demet zeytin dalını batırdıktan sonra ayine katılanların üzerine silkeledi ve tüm cemaati kutsadı.

Salgın kuralları çerçevesinde gerçekleştirilen ayinin sonunda, Peder Papasoğlu tarafından kutsanan sular, evlere götürülmek üzere cemaat üyelerine dağıtıldı. (SAT-7 Türk/İlyas Edip TERBİYELİ-İskenderun)

Bulduğu Kutsal Kitap Aracılığıyla İman Etti

Oklahomalı pastör, 15 yıl önce kaybettiği Kutsal Kitap aracılığıyla bir kişinin İsa Mesih'e iman ettiğini söyledi.Tulsa merkezli...

İki Ülke Güçlerini Birleştirdi

Amerika'nın Sesi'nden (VOA) yayınlanan bir rapora göre, Fransa ve İsveç, eski IŞİD üyelerinin Irak'ta Hristiyanlara karşı işledikleri...

Hristiyanlar Sürgünle Karşı Karşıya

İran'da kilise üyesi oldukları için bir yıllık hapis cezalarının ardından 20 Ocak'ta serbest bırakılan iki Hristiyan, şimdiyse...

İncil Çalışması Sırasında Öldürüldü

Polis, 26 yaşındaki Alabama'lı bir kadını, bir kilisenin İncil çalışmasına katıldığı sırada, kaza kurşunuyla bir papazın karısını...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi