21 Nisan 2021 Çarşamba

Haydarpaşa Kazılarında Toplu Mezar ve Kilise Keşfedildi

Kadıköy’deki Haydarpaşa Garı kazılarında sürdürülen çalışmalarda, peronların altında, mermer tabanlı, tek apsisli bir kilise tespit edildi.

Haydarpaşa arkeolojik kazısı baş arkeoloğu Mehmet Ali Polat, yeni keşiflerle ilgili olarak, “Biz burada Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Arkeoloji Müzesi olarak 2018 yılında kazılara başladık. Alan 350 dönüm, büyük bir alan. Burada rayların ve peronların yenilenmesi projesi adı altında biz kazı çalışmalarına başladık. Kazı çalışmalarında elde ettiğimiz en eski kalıntı MÖ 2.700 yıl, yani günümüzden 4.700 yıl öncesine ait sikkeler. En erken kalıntılar ise Helenistik döneme ait yapı kalıntısı. Onun dışında yapıların büyük bir çoğunluğu milattan sonra 4. ve 6. yüzyıla tarihlenmekte. Buranın önemi İstanbul için Anadolu Yakası’nda yapılmış en büyük en kapsamlı kazı. Khalkedon’un tarihine ışık tutması açısından çok önemli bir nokta. Özellikle 18.000 tane sikke bulduk, birçoğunu da şu an temizledik, şu an okunuyor. Bunlardan elde ettiğimiz verilerle İstanbul’un tarihine yeni bir ışık tutuyoruz” açıklamasında bulundu.

Bizans Dönemi’ne Ait Tek Apsisli Kilise

Polat, toplu mezarın bulunduğu alana dikkat çekerek, “Şu an üzerinde bulunduğumuz mermer döşeme alanı son bulduğumuz alan ama daha kazısı tamamlanmadı. Sağında solunda genişlemeler yapacağız. Tabanı büyük boy mermer döşeli, bunun hemen önünde tek apsisli bir toplu mezar. Bu yapının farkı aslında şu; Bizans dönemi kilise planları zaten bilinir. Bu onlardan biraz aykırı tek apsisli, ince uzun bir yapı. Bu mermer döşemelerin altında mezarlar tespit ettik.

Apsisin içerisinde toplu bir mezar, yaklaşık oradan 37 iskelet kaldırdık bütüncül halde. Onun dışında da çok fazla sayıda kemik vardı, bunların da incelemeleri başladı. İskeletleri kaldırdıktan sonra altta bir katman daha iskelet ortaya çıktı. Daha onları kazmaya başlamadık hava şartlarından dolayı. Bu alanın üstü bir çadırla örtülecek hava şartlarından korunması amacıyla ondan sonra oradaki kazılara da başlayacağız.

Burası Khalkedon’un kuzeybatı limanı, 4 büyük limanı vardır, burası 2. büyük limanı. Onun hemen gerisindeki yapı kompleksi. Burada bir saray kompleksinden bahsediliyor, yapılar kompleksi. Saraya ait ısıtma sistemleri ve buna bağlı mermer döşeli havuzlar, çevresinde de farklı farklı yapılar mevcut. Alanın tamamı açıldığı zaman zaten bu yapıların kullanış niteliğini açığa çıkaracağız” dedi. (Arkeofili)

Haitili Episkoposlar, Katolik Rahiplerin ve Rahibelerin Kaçırılmasını Kınadı

Pazar günü Haiti'de yedi Katolik rahip ve rahibe fidye için kaçırıldı.Beş rahip ve iki rahibe başkent Port-au-Prince...

Jamaika Kilisesi’ne Kadına Yönelik Şiddet Uygulamalarına Karşı Çağrı

Batı Hint Adaları Başepiskoposu Howard Gregory, Jamaika'daki Kiliseyi, bazı uygulamalarının kadınlara yönelik şiddeti meşrulaştırmak için kullanıldığını kabul...

Katolik Kilisesi Yoksulların ve Savunmasızların Hizmetinde

Etiyopya'daki Katolik Kilisesi, Sosyal ve Kalkınma Komisyonu aracılığıyla, ihtiyaç sahiplerine destekte bulunmaya çalışıyor. Komisyon geçen yıl ülkenin...

George Floyd Davasında Karar Açıklandı

ABD'de siyahi George Floyd'un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu.ABD'nin...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi