5 Mart 2021 Cuma

Hrant Dink Anmasının 13. Yılı

Agos Gazetesi kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hrant Dink öldürülüşünün 13. yılında Türkiye’de ve yurtdışında düzenlenen etkinliklerle anılıyor.

Hrant Dink için her yıl olduğu gibi bu yıl da 19 Ocak (Pazar) günü, öldürüldüğü yerde, eski Agos gazetesinin bulunduğu Sebat Apartmanı’nın önünde bir anma olacak. Anma saat 15.00’te başlayacak. Hrant Dink Vakfı tarafından düzenlenen anma için bir de video  yayınlandı. 

Hrant  Dink ayrıca 19 Ocak Pazar günü saat 12.00’de Balıklı Mezarlığı’ndaki kabri başında da anılacak. Anma öncesinde Bakırköy Surp Asdvadadzni Kilisesi’nde Hokehanikst duası gerçekleştirilecek. 

Anma töreni için çağrıda bulunan Hrant’ın Arkadaşları’ndan Bülent Aydın, etkinliğin saat 15.00’te başlayacağı bilgisini verdikten sonra şöyle konuştu:

 

Hrant Dink gazetesinin önünde, İstanbul’un orta yerinde öldürülüşünün üzerinden 13 yıl geçti. Pazar günü her sene yaptığımız gibi Hrant’ın katledilişinin 13. yılında yine Agos’un önünde onu anacağız. 

Bu davadan adalet talebimizi ‘Hrant için adalet’ diyerek bir kez daha dile getireceğiz. 13 yıldır ‘Biz bitti demeden bu dava bitmez’ dedik. Bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Çünkü bu davanın bitmesi sadece duruşmaların bitmesiyle olmayacak. Hrant Dink’i aramızdan alan o karanlık zihniyetle yüzleşebildiğimiz zaman biz adaleti sağlamış olacağız. 

Hrant Dink bir barış insanıdır, Hrant Dink demokrasi mücadelesinin insanıdır. Hrant Dink gerçeği seslendirmiş, hakikatin sözcüsü olmuş bir insandır. O nedenle Hrant’ı anlamak, anlamak önemlidir. 

Hrant Dink’i bir kez daha anmak için vicdan sahibi, iyilik sahibi insanlarla birlikte Agos’un önünde 19 Ocak’ta tekrar bulaşacağız.

Patrik Sahak II’den, ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ Hakkında Açıklama

Türkiye Ermenileri Kadasetli Patriği Sahak II, ''İnsan Hakları Eylem Planı'' hakkında açıklamada bulundu.Patrikliğin Facebook sayfasından yapılan açıklama...

Myanmar’da Hristiyanlar, Adalet ve Barış İçin Dua Ediyor

Myanmar’da Katolik gazetesi Gloria News Journal editörü Joseph Kung Za Hmung, Agenzia Fides'e verdiği demeçte Myanmar'daki toplumsal...

Yüz Yüze Kilise Hizmetlerinde Düşüş Yaşanıyor

Yeni bir Lifeway Research anketi, geçen sonbahardan bu yana Protestan kiliseleri arasında yüz yüze katılımda önemli bir...

Hristiyanlar, Komşularına Duyduğu Sevgiden Ötürü COVID-19 Aşısı Olmalı

İki tanınmış Hristiyan lider, Hristiyanları komplo teorilerini reddetmeye ve COVID-19 aşısını benimsemeye teşvik ederek, aşıları yaşam yanlısı...

Bu haberleri okudunuz mu?Benzer İçerikler
Sizin için önerildi